Strieborná minca 75. narodeniny Jeho Veličenstva kráľa Karola III. 2023 UK £5

Strieborná minca 75. narodeniny Jeho Veličenstva kráľa Karola III. 2023 UK £5

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
november 2023
Emisný náklad
4510 ks
Cena
141,30 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku 2023 slávi kráľ Karol III. krásne 75. narodeniny. Pri tejto príležitosti mu vzdáva hold strieborná minca britskej mincovne The Royal Mint.

Len máloktorý britský vladár musel pri nástupe na trón čeliť porovnaniu so svojím predchodcom tak, ako to zažil Karol III. Kráľovná Alžbeta II., ktorá mala v čase korunovácie 26 rokov, na tróne strávila celých sedem desaťročí a stala sa najdlhšie žijúcim a najdlhšie vládnucim britským panovníkom všetkých čias. Jej syn sa oproti tomu na prevzatie úradu pripravoval rekordne dlho – prakticky pol storočia. Kráľom sa stal až vo veku 73 rokov – ako najstarší následník trónu v dejinách britskej monarchie. Napriek tomu zo začiatku panovali pochyby. Nebolo totiž isté, ako obyvatelia ostrovov novú hlavu štátu prijmú a ako si niekdajší kontroverzný princ poradí s novou úlohou. Rýchle sa však ukázalo, že Karol III. je mužom na svojom mieste. Veľkej Británii a celému svetu dáva jasne najavo, že monarchia patrí aj do 21. storočia. Je otvorený, citlivý a snaží sa maximálne priblížiť obyčajným ľuďom. Kladie dôraz na environmentalistiku, charitatívne aktivity a spoločenskú zodpovednosť. Nespochybniteľný podiel na kráľovom úspechu má aj jeho milovaná žena – kráľovná Camilla, ktorá je mu pevnou oporou.

Veľkou vášňou Karola III. je ochrana prírody, a reverzná strana narodeninovej mince preto predkladá nielen kráľovský emblém a číslovku 75, ale aj rastlinné motívy. „Zatiaľ čo stračonôžky sú kráľove obľúbené kvetiny, dub predstavuje silu, morálku a vzdelanosť,“ vysvetľuje dizajnér Dan Thorne. Pokiaľ sa pozriete pozorne, v reliéfe uvidíte ešte včelu, vážku a lienku. Environmentálne posolstvo nájdete aj na hrane mince, ktorá nesie text RESTORING HARMONY WITH NATURE (obnovovanie harmónie s prírodou). Averznej strane potom dominuje oficiálny portrét kráľa, ktorý je dielom sochára Martina Jenningsa. Profil je obklopený textom CHARLES III D G REX F D (Karol III., z Božej milosti kráľ, ochranca viery), nominálnou hodnotou 5 POUNDS (GBP) a rokom emisie 2023.

Nie je bez zaujímavosti, že podobu mince, ktorá je uložená do elegantnej škatuľky, ovplyvnila tradícia, ktorej korene siahajú až do 17. storočia. Táto zvyklosť hovorí, že sa profily panovníkov striedajú – pretože kráľovná na minciach sa pozerala vpravo, jej syn sa pozerá vľavo.

Špecifikácia

Číslo
84525-721
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Balenie
Obal
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...