75. narodeniny Jeho Veličenstva kráľa Karola III. 2023 UK £5 Brilliant

75. narodeniny Jeho Veličenstva kráľa Karola III. 2023 UK £5 Brilliant

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2023
Cena
20,40 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Kráľ Karol III. slávi v roku 2023 krásne 75. narodeniny. Britská mincovňa The Royal Mint mu pri tejto príležitosti vzdáva hold pamätnou mincou.

Britská kráľovná Alžbeta II. naposledy vydýchla v požehnanom veku 96 rokov. Pre väčšinu Britov predstavovala pevný symbol monarchie a nemennú konštantu. Veď na tróne strávila celých 70 rokov. Jej nástupcom sa stal Karol III. Kontroverzný princ dlho hľadal cestu k britskej verejnosti a vlastne aj ku svojej matke, ktorá sa ujala vlády veľmi mladá, a tak na syna nemala dostatok času. Ich rodinný vzťah sa zlepšil až v posledných desaťročiach. Alžbeta sa na Karola v mnohom spoliehala a on jej dôveru nesklamal. Rovnako sa tak zaviazal, že nesklame dôveru svojich poddaných. Spočiatku nebolo isté, ako obyvatelia ostrovov novú hlavu štátu prijmú a ako si niekdajší kontroverzný princ poradí s novou úlohou. Rýchle sa však ukázalo, že Karol III. je mužom na svojom mieste. Svoju úlohu berie vážne a zároveň si ju náležite užíva. Je otvorený, citlivý a snaží sa maximálne priblížiť obyčajným ľuďom. Kladie dôraz na environmentalistiku, charitatívne aktivity a spoločenskú zodpovednosť. Nespochybniteľný podiel na kráľovom úspechu má aj jeho milovaná žena – kráľovná Camilla, ktorá je mu pevnou oporou.

 Veľkou vášňou Karola III. je ochrana prírody, a reverzná strana narodeninovej mince preto predkladá nielen kráľovský emblém a číslovku 75, ale aj rastlinné motívy. „Zatiaľ čo stračonôžky sú kráľove obľúbené kvetiny, dub predstavuje silu, morálku a vzdelanosť,“ vysvetľuje dizajnér Dan Thorne. Pokiaľ sa pozriete pozorne, v reliéfe uvidíte ešte včelu, vážku a lienku. Environmentálne posolstvo nájdete aj na hrane mince, ktorá nesie text RESTORING HARMONY WITH NATURE (obnovovanie harmónie s prírodou). Averznej strane potom dominuje oficiálny portrét kráľa, ktorý je dielom sochára Martina Jenningsa. Profil je obklopený textom CHARLES III D G REX F D (Karol III., z Božej milosti kráľ, ochranca viery), nominálnou hodnotou 5 POUNDS (GBP) a rokom emisie 2023.

Minca je zasadená do špeciálneho balenia plného fotografií a zaujímavostí (v anglickom jazyku). Nie je bez zaujímavosti, že jej podobu ovplyvnila tradícia, ktorej korene siahajú až do 17. storočia. Táto zvyklosť hovorí, že sa profily panovníkov striedajú – pretože kráľovná na minciach sa pozerala vpravo, jej syn sa pozerá vľavo.

Špecifikácia

Číslo
84524-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Balenie
Obal
Česká mincovna
Loading...