Strieborná minca 200 Kč 2023 Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu stand

Strieborná minca 200 Kč 2023 Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Cena
29,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá je razená v kvalite štandard, pripomína 100. výročie začiatku pravidelného vysielania Československého rozhlasu.

Pokusy s rozhlasovým vysielaním prebiehali na československom území už pred prvou svetovou vojnou. Prvý rozhlasový program, ktorý sa skladal zo slova a hudby, bol odvysielaný 28. októbra 1919 z rádiotelegrafnej stanice na Petřínskej rozhľadni. O štyri roky neskôr, dňa 18. mája 1923, potom bolo v Kbeloch spustené pravidelné rozhlasové vysielanie. Československo bolo po Veľkej Británii len druhou krajinou v Európe, kde sa niečo takého podarilo, ale hneď prvý deň bol pre našich priekopníkov skutočnou skúškou. Vysielať sa malo z budovy vysielača v Kbeloch, ale účinkujúci sa tam nevošli, a tak boli vykázaní do zapožičaného skautského stanu. Tráva bola prikrytá kobercom, na ktorom stálo skromné vybavenie – klavír, dve stoličky a mikrofón. K problémom s miestom sa pridalo zlé počasie – do stanu sa opieral vietor a spustil sa silný lejak. Koberec nasiakol vodou a umelci, ktorí pre poslucháčov pripravili hudobné vystúpenie, museli byť pripravení držať konštrukciu, aby neuletela. Do stanu sa navyše prišiel schovať zmoknutý pes, ktorý premiérový program obohatil štekaním. Cez všetky ťažkosti sa začala nová éra – Čechoslováci už nemuseli čerpať informácie len z novín. Každodenné vysielanie sa intenzívne rozvíjalo a Radiojournal prinášal napríklad spravodajstvo, predpovede počasia či rozhlasové hry.

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh Mgr. Marie Šeborovej. Odborná komisia ocenila najmä kompozíciu averznej strany, ktorá sa skladá z rozhlasového mikrofónu a vysielacích stožiarov. Reverzná strana potom predstavuje historický stan a logo Československého rozhlasu.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – vznikajú v Českej mincovni v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22302-750
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...