Strieborná minca 200 Kč 2023 Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof

Strieborná minca 200 Kč 2023 Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Cena
33,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá sa môže pochváliť špičkovou kvalitou proof, vychádza pri príležitosti 100. výročia začiatku pravidelného vysielania Československého rozhlasu.

„Halo, haló. Zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu, která vysílá na vlně 1025 metrů zprávy a program,“ predniesol do éteru technik Vlach, ktorého krstné meno dejiny zabudli.

Bolo 18. mája 1923, 20 hodín a 15 minút, keď sa Československo stalo len druhou európskou krajinou po Veľkej Británii, kde sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie. Premiérový program trval zhruba hodinu a bol zostavený z niekoľko hudobných vystúpení. Ako moderátor načrtol, podmienky boli naozaj dočasné – účinkujúci totiž vysielali zo skautského stanu, ktorý bol vztýčený blízko kbelského vysielača a ktorým zmietala silná búrka. Ich poslucháči mali o niečo lepšie podmienky Zhromaždili sa okolo jediného prijímača, ktorý bol umiestnený v pražskom kine Sanssouci. Pretože nadobudnutie rozhlasového prijímača bolo spočiatku veľmi nákladné, ľudia pokračovali v kolektívnom počúvaní aj v nasledujúcich rokoch – schádzali sa v rámci rodín, ale aj na verejnosti, napríklad v školách. Rádiokomunikácia sa však rýchlo rozvíjala. Program Radiojournalu obohatili najrôznejšie žánre – od športových reportáží cez náučné programy po kabaret – a v 30. rokoch vlastnil rozhlasový prijímač celý milión obyvateľov Československa. V rámci Európy to bol unikátny počet…

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh Mgr. Marie Šeborovej. Odborná komisia ocenila najmä kompozíciu averznej strany, ktorá sa skladá z rozhlasového mikrofónu a vysielacích stožiarov. Reverzná strana potom predstavuje historický stan a logo Československého rozhlasu.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – razí Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22302-721
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...