Strieborná minca 200 Kč 2023 Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof

Strieborná minca 200 Kč 2023 Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
máj 2023
Cena
33,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá sa môže pochváliť špičkovou kvalitou proof, vychádza pri príležitosti 100. výročia začiatku pravidelného vysielania Československého rozhlasu.

„Halo, haló. Zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu, která vysílá na vlně 1025 metrů zprávy a program,“ predniesol do éteru technik Vlach, ktorého krstné meno dejiny zabudli.

Bolo 18. mája 1923, 20 hodín a 15 minút, keď sa Československo stalo len druhou európskou krajinou po Veľkej Británii, kde sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie. Premiérový program trval zhruba hodinu a bol zostavený z niekoľko hudobných vystúpení. Ako moderátor načrtol, podmienky boli naozaj dočasné – účinkujúci totiž vysielali zo skautského stanu, ktorý bol vztýčený blízko kbelského vysielača a ktorým zmietala silná búrka. Ich poslucháči mali o niečo lepšie podmienky Zhromaždili sa okolo jediného prijímača, ktorý bol umiestnený v pražskom kine Sanssouci. Pretože nadobudnutie rozhlasového prijímača bolo spočiatku veľmi nákladné, ľudia pokračovali v kolektívnom počúvaní aj v nasledujúcich rokoch – schádzali sa v rámci rodín, ale aj na verejnosti, napríklad v školách. Rádiokomunikácia sa však rýchlo rozvíjala. Program Radiojournalu obohatili najrôznejšie žánre – od športových reportáží cez náučné programy po kabaret – a v 30. rokoch vlastnil rozhlasový prijímač celý milión obyvateľov Československa. V rámci Európy to bol unikátny počet…

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh Mgr. Marie Šeborovej. Odborná komisia ocenila najmä kompozíciu averznej strany, ktorá sa skladá z rozhlasového mikrofónu a vysielacích stožiarov. Reverzná strana potom predstavuje historický stan a logo Československého rozhlasu.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – razí Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22302-721
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...