Strieborná minca 200 Kč 2023 Josef Karel Matocha vymenovaný arcibiskupom Olomouckým proof

Strieborná minca 200 Kč 2023 Josef Karel Matocha vymenovaný arcibiskupom Olomouckým proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2023
Cena
33,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá sa môže pochváliť špičkovou kvalitou proof, pripomína 75. výročie menovania Josefa Karola Matochu olomouckým arcibiskupom.

Po tom, ako bol Josef Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa, sa zveril veriacim: „Pán ma povolal v kritickej dobe k ťažkému a zodpovednému úradu. Prijímam zasvätenie k životnej obeti.“ Písal sa rok 1948 a od doby, keď sa komunistická strana chopila moci v Československu, uplynula len krátka chvíľa. Aj keď režim, ktorý sa usiloval o zničenie cirkvi aj celého náboženstva, neustále zužoval jeho manévrovací priestor, arcibiskup zastával svoj úrad so cťou. V roku 1950 sa však totalitná moc odhodlala k priamemu útoku. Bez akéhokoľvek súdu bol Josef Matocha protizákonne izolovaný v arcibiskupskom paláci, ktorý sa stal jeho väzením. Ocitol sa pod neustálym dozorom príslušníkov Štátnej bezpečnosti, ktorí mu nedovolili telefonovať, počúvať rozhlas ani čítať noviny, knihy či listy. Návštevy mu boli zakázané – nesmel k nemu holič, a keď odmietal spolupracovať, za trest sa nedočkal ani spovedníka. Čerstvého vzduchu sa nadýchol, len keď mu ŠtB dovolila ísť na záhradu, odkiaľ potom žehnal Olomoučanom. Režim chcel arcibiskupa zlomiť – prinútiť ho k spolupráci alebo rezignácii –, ale neuspel. Josef Matocha zostal verným služobníkom pravdy až do roku 1961, keď po jedenástich rokoch väznenia zomrel v dôsledku nedostatočnej lekárskej starostlivosti…

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh medailérky Mgr. Marie Šeborovej. Reverzná strana patrí vernému portrétu Josefa Matochu doplnenému o znak Arcibiskupstvo olomoucké. Averzná strana potom predstavuje nápaditú kompozíciu, ktorej dominujú symboly mučeníctva v podobe kríža a tŕňovej koruny.

Výhradným výrobcom českých mincí – pamätných aj obežných – je jablonecká Česká mincovňa.

Špecifikácia

Číslo
22301-721
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...