Strieborná minca 200 Kč 2023 Jan Blahoslav proof

Strieborná minca 200 Kč 2023 Jan Blahoslav proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
február 2023
Cena
33,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá sa môže pochváliť špičkovou kvalitou proof, vychádza pri príležitosti 500. výročia narodenia Jana Blahoslava.

Literát, vzdelanec, humanista, kňaz a biskup Jednoty bratskej Jan Blahoslav bol všestranne nadaný človek. Spektrum jeho záujmov bolo ohromné – o svoje vedomosti sa neváhal deliť, a tak je dnes označovaný za predchodcu Jana Amosa Komenského. K rozvoju českých krajín prispel predovšetkým svojou pedagogickou a prekladateľskou činnosťou. Jeho vrcholným dielom sa stal preklad Nového zákona do češtiny. V duchu humanistických metód, ku ktorým patrí hľadanie pravdy a návrat k prameňom, pri práci nevychádzal z latinského textu, ale z pôvodných neskreslených zdrojov, ktoré boli písané po hebrejsky a grécky. Blahoslavov štylisticky vybrúsený text vyšiel v roku 1564 a stal sa podnetom k preloženiu ďalších častí Svätého písma, na ktorom pracovali najlepší odborníci Jednoty bratskej. Súhrnné dielo, ktoré vyšlo v roku 1594, vstúpilo do dejín ako Kralická Biblia…

Jan Blahoslav bol jedným z prvých Čechov a Moravanov, ktorí v 16. storočí nosili okuliare. Dioptrické sklá má aj na reverznej strane mince, ktorá je dielom medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odbornú komisiu Českej národnej banky oslovil najmä výtvarný súlad oboch strán mince, ktoré sú štylizované do podoby Blahoslavovej knihy Grammatica česká.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22309-721
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...