Strieborná minca 200 Kč 2021 Karel Havlíček Borovský proof

Strieborná minca 200 Kč 2021 Karel Havlíček Borovský proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2021
Cena
30,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku, v ktorom si pripomíname 200. výročie narodenia Karla Havlíčka Borovského, vychádza strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá bola vyrazená v kvalite proof.

Novinár a básnik
s ostrým perom, politik a kritik s bystrou mysľou, nekompromisný a odvážny vlastenec – taký bol Karel Havlíček Borovský. Autor viac ako dvetisíc literárnych diel sa preslávil ako zakladateľ českej politickej žurnalistiky. Postupne viedol Pražské noviny, Národní noviny a Slovana, prostredníctvom ktorých zverejňoval svoje nadčasové demokratické myšlienky. Jeho majstrovské vyjadrovanie mu dovolilo bravúrne argumentovať, ale aj ťať do živého. Len málokedy si odpustil ostrú satiru a za svoje útočné články sa postavil hneď dvakrát pred súd. Aj keď bol oslobodený, ako nenapraviteľný rebel bol poslaný do vyhnanstva v tirolskom Brixene. Jeho boj s rakúskym absolutizmom je dodnes symbolom túžby po slobode a boja proti útlaku.

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh
akademického sochára Zbyňka Fojtů. Odborná komisia ocenila najmä vynikajúci Havlíčkov portrét na reverznej strane a nápaditú koláž z jeho diel na averze, kde nájdete Národní noviny a Slovana, ale aj báseň Král Lávra.

Výhradným výrobcom českých mincí – pamätných i obežných – je
jablonecká Česká mincovňa.

Špecifikácia

Číslo
22103-721
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...