Strieborná minca 200 Kč 2022 Gregor Mendel proof

Strieborná minca 200 Kč 2022 Gregor Mendel proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2022

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá sa môže pochváliť špičkovou kvalitou proof, pripomína 200. výročie narodenia Gregora Mendela.

Od počiatku dejín si ľudia márne lámali hlavu nad tým, ako sa charakteristiky ľudí, zvierat či rastlín dedia
z generácie na generáciu. Vedeli, že s pomocou kontrolovaného kríženia je možné dosiahnuť žiaducich vlastností – rýchlejších koní či väčších jabĺk –, ale neexistoval žiadny spôsob, ako predpovedať výsledok takéhoto snaženia. Návod objavil až Gregor Mendel, sliezsky prírodovedec, mních a neskorší opát augustiniánskeho kláštora v Starom Brne, ktorý sa od roku 1856 zaoberal experimentmi s krížením rastlín – hlavne hrachu siateho. V rámci svojho vedeckého bádania vtedy odhalil základné zákony dedičnosti. Takmer všetci Mendelovi súčasníci prelomovú teóriu ignorovali, ale v roku 1900 bola znovu objavená. Ukázalo sa, že jej princípy vysvetľujú dedičnosť pri rastlinách aj živočíchov, a Mendel bol právom nazvaný otcom genetiky.

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh
akademického sochára Zbyňka Fojtů. Zatiaľ čo reverznej strane mince dominuje portrét Gregora Mendela s okuliarmi, averzná strana predstavuje hrachové struky. Pretože Mendel experimentoval ešte s krížením včiel, nájdete na oboch stranách mince šesťuholníkovú kompozíciu, ktorá evokuje včelí plást. Ďalším výrazným motívom je grafické znázornenie tretieho Mendelovho zákona nezávislého výberu.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – razí
Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22202-721
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...