Strieborná minca 200 Kč 2020 Vydanie štyroch pražských artikúl proof

Strieborná minca 200 Kč 2020 Vydanie štyroch pražských artikúl proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2020
Cena
25,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.
Orientačná výkupná cena produktu je Na otázku. Výkup prebieha podľa pravidiel výkupu.

Popis

V roku 2020 uplynulo 600 rokov od vydania štyroch pražských artikúl. Základný zákon husitského hnutia pripomína strieborná dvestokoruna Českej národnej banky vyrazená v špičkovej kvalite proof.

Najprvé: aby slovo Božie po království Českém svobodně a bez překážky od křesťanských kněží bylo zvěstováno a kázáno, jakož Spasitel náš přikazuje. Druhé: aby velebná svátost těla a krve Božie pod oběma zpósobama chleba a vína všem věrným křesťanuom, jimž hřiech smrtedlný nepřekážie, svobodně byla dávána, podlé ustavenie a přikázanie Spasitele. Třetí, že mnozí kněžie a mnišie světským právem panují nad velikým zbožím tělesným, proti přikázaní Kristovu a na přiekazu svému úřadu kněžskému a k veliké škodě pánóm stavu světského: aby takovým kněžím to neřádné panovánie odjato a staveno bylo, a aby podlé Čtenie nám příkladně živi byli a navedeni byli k stavu Kristovu a apoštolskému. Čtvrté, aby všichni hřiechové smrtedlní a zvláště zjevní a jiní neřádové zákonu Božiemu odporní řádem a rozumně od těch, jenž úřad k tomu mají, v každém stavu byli stavováni a kaženi, a zlá a křivá pověst o tejto zemi aby vyčištěna byla, a tak aby se obecné dobré dálo království a jazyku Českému.“ Tak znejú štyri pražské artikuly, ale pretože stará čeština nemusí byť úplne zrozumiteľná, je na mieste zhrnutie. Revolučný program husitského hnutia požadoval slobodný výklad Biblie, prijímanie pod oboma spôsobmi, koniec svetského panovania kňazov a rovnaké trestanie smrteľných hriechov naprieč celou spoločnosťou.

Vo výtvarnej súťaži ČNB zvíťazil návrh akademického sochára Michala Vitanovského. Odborná komisia ocenila vynikajúce stvárnenie osôb - zástupcov jednotlivých husitských frakcií - pri rokovacom stole na averznej strane aj premyslenú kompozíciu reverznej strany. Tá predkladá ikonické husitské zbrane a symboly jednotlivých artikulov - Bibliu, hostiu a kalich, ruku odmietajúcu peniaze a váhy doplnené o meč.

Všetky české mince - pamätné i obežné - sa razia v jabloneckej Českej mincovni.

Špecifikácia

Číslo
22005-721
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200 Kč
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...