Strieborná minca 200 Kč 2020 Adolf Loos stand

Strieborná minca 200 Kč 2020 Adolf Loos stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
december 2020

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.
Informujte sa ohľadom výkupu v našich kamenných predajniach. Zoznam našich predajní nájdete v sekcii kontakt.

Popis

V roku 2020 uplynulo 150 rokov od narodenia Adolfa Loosa. Legende svetovej architektúry vzdáva hold strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč vyrazená v kvalite štandard.

Brniansky rodák Adolf Loos
bol jedným z najhlasnejších bojovníkov za jednoduchosť a funkčnosť v stavebníctve. I keď sa nepovažoval za architekta, stal sa jedným z najväčších predstaviteľov európskej architektúry 20. storočia. Búril sa proti zažitým konvenciám a rád provokoval konzervatívnu spoločnosť. Odmietal ozdobnosť a ornamenty – všetko muselo byť jednoduché a účelové, nič nesmelo brániť plnému využitiu funkcií diela. Niet divu, že Loosov strohý obchodný dom krajčírskej firmy Goldman & Salatsch stojaci hneď oproti prepychovému cisárskemu sídlu Hofburg pobúril celú Viedeň. Napriek tomu, že sa architekt stretával s ostrou kritikou a jeho diela boli častované posmešnými názvami, mal mnoho podporovateľov i majetných klientov. Po rozpade Rakúsko-Uhorska sa potom stále častejšie obracal k svojej rodnej českej krajine, kde sa s úspechom rozmohla moderná architektúra. Loosova medzivojnová tvorba sa sústredila na luxusné interiéry a projekty individuálneho bývania, v ktorých uplatnil svoj unikátny princíp priestorového štruktúrovania pôdorysu – tzv. raumplan, ktorý je založený na plynulej nadväznosti a prepojenosti jednotlivých častí domu. Zhmotnením tejto idey sa stala Müllerova vila.

Práve
pražskej vile venoval medailér Asamat Baltaev, DiS., ktorý zvíťazil vo výtvarnej súťaži ČNB, averznú stranu mince. Reverzná strana potom predkladá architektov portrét doplnený o výročné letopočty.

Výhradným výrobcom českých mincí je
jablonecká Česká mincovňa.

Špecifikácia

Číslo
22007-750
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200 Kč
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...