Strieborná minca 2 Oz Disketa

Strieborná minca 2 Oz Disketa

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
január 2024
Emisný náklad
499 ks
Cena
304,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Senzačná strieborná minca z cyklu, ktorý nostalgicky spomína na míľniky technológií, má tvar počítačovej diskety.

Keď sa povie disketa, tým z nás, ktorí v 80. a 90. rokoch pracovali s počítačom, sa okamžite vybaví, o čom je reč. Magnetické dátové médium slúžilo na ukladanie a prenášanie elektronických dát – na distribúciu softvéru či vytvorenie záloh. Najrozšírenejšími sa stali triapolpalcové diskety, ktoré disponovali kapacitou 1,44 MB. Tá bola najskôr ohromujúca, neskôr dostačujúca, a nakoniec úplne nevyhovujúca. S tým, ako sa vyvíjali informačné technológie, sa totiž raketovo začala vyvíjať veľkosť programov – od operačných systémov po počítačové hry – a jednotlivé súbory, akými boli napríklad megapixelové digitálne fotografie. Pre malú rýchlosť, nízku kapacitu a neveľkú životnosť diskety zastarali a boli vytlačené inými médiami – cédečkami, flashdiskmi, prenosnými harddiskmi či cloudovými úložiskami. Aj keď sa povedomie o disketách postupne vytráca, ich odkaz je v počítačovom svete všadeprítomný. Nezameniteľný symbol diskety totiž slúži ako ikona na uloženie súboru…

Aby pripomínala skutočný historický artefakt so všetkými jeho súčiastkami, minca v podobe diskety je kolorovaná. Nápisy na reverznej strane uvádzajú FLOPPY DISK (pružný disk), 2 OZ (dve trojské unce), SILVER .999 (rýdze striebro) a MINTAGE 499 (náklad 499 kusov). Pretože mince spoločnosti Power Coin vychádza v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, jej averznej strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2024.

Minca je zasadená do atraktívneho rámčeka, ktorý svojím spracovaním evokuje predstavu digitálneho sveta na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia.

Špecifikácia

Číslo
84540-718
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Rozmer
50 x 52 mm
Balenie
Obal
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...