Strieborná medaila Sv. Mikuláš SK proof

Strieborná medaila Sv. Mikuláš SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
október 2021
Emisný náklad
500 ks
Cena
46,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná medaila, ktorá je súčasťou voľného darčekového cyklu Českej mincovne s vianočnými motívmi, pripomína príbeh svätého Mikuláša.

Mikuláš z Myry
bol štedrý človek s dobrým srdcom, ktorý pomáhal chudobným a núdznym – najmä deťom. Všetok svoj majetok rozdal, a keď chcel v dobročinnosti pokračovať, neváhal kradnúť od svojho otca, lakomého boháča. Na prelome 3. a 4. storočia nášho letopočtu nebolo výnimkou, keď si veriteľ vzal od dlžníka do zálohy dieťa, aby ho v prípade nesplatenia dlhu mohol predať do otroctva. Hneď ako sa Mikuláš o takomto nešťastnom dieťati dozvedel, rozhodol sa zaplatiť výkupné. Vrecko s peniazmi položil za okno, schoval ho do topánky alebo hodil do komína. Potom zabúchal a rýchle zmizol, pretože bol skromný a prial si zostať nepoznaným. Keď sa Mikuláš stal jedným z prvých biskupov kresťanskej cirkvi, zakladal školy a sirotince. Pravidelne ich navštevoval a bol prítomný pre hodnotení svojich zverencov. Poslušné deti boli odmeňované pochvalou, neposlušné potrestané metlou… V príbehu starovekého svätca iste poznávate prvky dnešnej mikulášskej tradície. Darček v pančuche za oknom a posudzovanie, či dieťa neposlúchalo, sú neoddeliteľnou súčasťou slovenského predvianočného času už od 13. storočia.

Averzná strana striebornej medaily, ktorá je dielom medailérky
Ludmily Kracíkovej, DiS., znázorňuje tradičné vyobrazenie Mikuláša v podobe dôstojného bradatého starca s ornátom, mitrou a berlou. V ruke drží tri zlaté jablká pripomínajúce legendu o troch dcérach chudobného šľachtica, ktoré Mikuláš zachránil pred životom v biede a ponížení. Kompozíciu averznej strany dotvára vianočná hviezda a reverzná strana je bezo zvyšku venovaná snehovej vločke.

Neoddeliteľnou súčasťou emisie je
slovenské darčekové balenie, do ktorého je možné vpísať venovanie.

V našej ponuke nájdete aj
českú verziu darčekového balenia.

Špecifikácia

Číslo
31706-721
Emitent
Česká mincovna
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
28 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...