Strieborná medaila Apoštol Tomáš stand

Strieborná medaila Apoštol Tomáš stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
september 2018
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Kresťanská viera formovala našu civilizáciu, stala sa jedným z pilierov európskej spoločnosti a skutky Ježiša Krista hýbu svetom aj po dvoch tisícročiach. Nemenej dôležití sú jeho učeníci, ktorí hlásali evanjelium a položili základy kresťanskej cirkvi. Poznáme ich ako dvanásť apoštolov. Ôsma emisia z tucta strieborných pamätných medailí Českej mincovne je venovaná svätému Tomášovi.

Biblický Tomáš pochádzal z chudobnej rodiny a je pravdepodobné, že jeho bratom, dvojčaťom, bol Matúš, ďalší z dvanástich apoštolov. Pôvodne bol staviteľom a murárom, potom sa však rozhodol zasvätiť svoj život viere a stal sa Ježišovým verným stúpencom. Napriek tomu vstúpil do dejín ako neveriaci Tomáš. Po Ježišovej smrti totiž odmietal uveriť, že sa jeho ukrižovaný mentor vrátil medzi živých. Uveril až v okamihu, keď ho uvidel na vlastné oči a siahol si na jeho rany. Do konca života sa potom snažil napraviť svoje zakolísania vo viere a s mimoriadnou horlivosťou kázal až v ďalekej Indii, kde obracal na vieru kráľa i prostý ľud. Nakoniec tu zomrel mučeníckou smrťou, keď ho rozhorčení pohanskí kňazi prebodli kopijou. Svätý Tomáš je dodnes archetypom veriaceho, ktorý odoláva skepse a pokúša ho nedôvera.

Talentovaná medailérka Lenka Nebeská, DiS. venovala averznú stranu polopostave apoštola, ktorý v rukách drží svoje charakteristické atribúty - kopiju (symbol svojej mučeníckej smrti) a staviteľský uholník (symbol svojho pôvodného povolania). Reverzná strana medaily potom zachytáva ikonickú scénu, keď Tomáš, obklopený ďalšími apoštolmi, vkladá prsty do rany na boku vzkrieseného Krista a znovu nachádza vieru.

Strieborná medaila nie je len prírastkom do zbierky. Stane sa talizmanom pre šťastie pre všetkých architektov, staviteľov, geometrov, tesárov, murárov, kamenárov a stavebných robotníkov, ktorých je svätý Tomáš patrónom.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31353-720
Emitent
Česká mincovna
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
28 mm
Balenie
Modré kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...