Strieborná medaila Slávne nevesty - Katarína z Poděbrad stand

Strieborná medaila Slávne nevesty - Katarína z Poděbrad stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
108,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Slávne nevesty

Päťdielna séria Českej mincovne s názvom Slávne nevesty rozpráva o urodzených českých ženách, ktoré vydali do blízkej aj ďalekej cudziny. Na niektoré čakalo šťastie, na iné trápenie… Ako posledná sa na strieborných medailách skrášlených patinou objavuje Katarína Podebradská.

Druhorodená dcára kráľa Juraja Podebradského s menom Katarína sa stala objektom sobášnej politiky svojho otca už v deviatich rokoch. V tom čase bol na pražskom dvore vo formálnom väzení potenciálny uhorský kráľ – pätnásťročný Matej Korvín –, a tak Juraj dohodol ich zväzok. Keď bol Matej naozaj zvolený za kráľa, jeho hodnota ako ženícha a prípadného spojenca prudko stúpla. Politické konflikty v strede Európy však svadbu stále odsúvali. Keď sa potom Katarína Podebradská konečne stala uhorskou a chorvátskou kráľovnou, už pred sebou mala len tri roky života. Zomrela vo veku iba štrnásť rokov, po pôrode mŕtveho dieťaťa, a bola pochovaná v budínskom Kostole svätého Žigmunda. Údajne bola jedinou ženou, ktorú Matej skutočne miloval. Po jej smrti česko-uhorské vzťahy ochladli natoľko, že nakoniec prešli do otvoreného nepriateľstva. Kráľ Matej Korvín sa síce znovu oženil, ale ani druhá manželka mu nedala vytúženého dediča…

„Historický portrét Kataríny Podebradskej sa nezachoval, ale bolo možné sa čiastočne inšpirovať maľovaným portrétom jej matky. K dispozícii je aj podobizeň Kataríninej sestry – dvojčaťa. Priestor vľavo od tváre vypĺňa manželova koruna a aj havran s prsteňom v zobáku. Ten je jednou z heraldických figúr v Matejovom rodovom erbe a zároveň odkazuje na kráľovo druhé meno, ktoré sa prekladá ako havran,“ vysvetľuje autor medaily a milovník histórie ak. soch. Michal Vitanovský. Nápis na averze uvádza meno a životné letopočty kráľovnej: KATEŘINA Z PODĚBRAD, 1449–1464. Reverzná strana medaily potom predstavuje lineárne riešenú figúru kráľa Mateja Korvína a stredovekú vedutu Budína, nad ktorou je umiestnený mestský znak. Pri názve mesta nájdete na reverze ešte meno kráľa a letopočet jeho svadby: BUDÍN 1461, MATYÁŠ KORVÍN.

Súčasťou medaily je špeciálna príloha, ktorá vám slovami Michala Vitanovského predstaví Katarínin život aj jednotlivé detaily reliéfu medaily.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31662-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...