Strieborná medaila Slávne nevesty - Anna Luxemburská stand

Strieborná medaila Slávne nevesty - Anna Luxemburská stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
108,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Slávne nevesty

Päťdielna séria Českej mincovne s názvom Slávne nevesty rozpráva o urodzených českých ženách, ktoré sa vydali do blízkej aj ďalekej cudziny. Na niektorých čakalo šťastie, na iných trápenie… Ako štvrtá sa na strieborných medailách skrášlených patinou objavuje Anna Luxemburská.

Dcéra Karola IV. menom Anna sa narodila jeho štvrtej manželke Eliške Pomoranskej. Otec už ju nestihol dosadiť na pomyselnú šachovnicu dynastických sobášov, v ktorých organizovaní vynikal. Miesto neho to urobil jeho následník – Annin nevlastný brat Václav IV. O Annu Luxemburskú ako prípadnú kráľovskú nevestu sa začali zaujímať radcovia francúzskeho kráľa. Ich snahy sa však stretli s podobnými, ktoré prichádzali z nepriateľského tábora. Tým bol anglický dvor s mladistvým kráľom Richardom II. Plantagenetom. V nasledujúcej diplomatickej konfrontácii sa Václav IV. nakoniec priklonil k Anglicku a v roku 1382 sa Anna vydala za Richarda. Nevesta, v Anglicku nazývaná Anna Česká, priniesla do svojho nového domova novú módu a opakovane sa zaslúžila o prepustenie kráľových väzňov. Pravdepodobne podnietila Jána Viklefa k preloženiu Biblie do angličtiny a prispela k zverejneniu jeho učenia v českých krajinách, kde potom inšpirovalo majstra Jána Husa. Láskavé skutky jej medzi ľudom Anglicka vyniesli pomenovanie „dobrá kráľovná Anna“. Hlas verejnosti tak vyvážil skutočnosť, že kráľovi a jeho krajine nedala následníka trónu…

Ľavý profil kráľovnej Anny, s časťou zložitého účesu, vychádza zo spodobenia na jej figurálnom náhrobku vo Westminsterskej katedrále. Vpravo je umiestený reliéf anjela podávajúceho korunu, v pozadí s hradbou ako symbolom stabilnej svetskej ochrany korunovácie z Božej milosti,“ hovorí autor medaily a milovník histórie ak. soch. Michal Vitanovský. Opis na averze uvádza meno a životné letopočty kráľovnej: ANNA LUCEMBURSKÁ, 1366–1394. Reverzná strana medaily potom predstavuje lineárne riešenú figúru kráľa Richarda II. a stredovekú vedutu Londýna, nad ktorou je umiestnený mestský znak. Vedľa názvu mesta nájdete v opise na reverze ešte meno kráľa a letopočet jeho svadby: LONDÝN 1382, RICHARD II.

Súčasťou medaily je špeciálna príloha, ktorá vám slovami Michala Vitanovského predstaví Annin život aj jednotlivé detaily reliéfu medaily.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31661-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...