Strieborná medaila SEMAFOR Jiří Šlitr a Jiří Suchý proof

Strieborná medaila SEMAFOR Jiří Šlitr a Jiří Suchý proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2021
Emisný náklad
500 ks
Cena
98,00 €
vrátane DPH

Popis

Jiří Suchý slávi neuveriteľné 90. narodeniny. Pri tejto príležitosti je nielen jemu, ale tiež jeho najslávnejším divadelným partnerom venovaná trojdielna miniséria pamätných medailí Českej mincovne. Prvá razba z rýdzeho striebra pripomína Jiřího Šlitra.

Jiří Suchý
koketoval s umením už odmalička, ale k zásadnému obratu v jeho živote došlo, keď na scéne uvidel Jiřího Voskovca a Jana Wericha. Pod vplyvom legendárneho dua začal písať a zaujímať sa o divadelné dianie. Osud tak chcel, aby sa aj on stal jednou polovicou ikonickej dvojice, ktorú s ním utvoril Jiří Šlitr. Obaja menovci mali spoločnú lásku k výtvarnému umeniu a k hudbe – najmä džezu a rokenrolu – a oboch spájal zmysel pre inteligentný humor. Bolo by však chybné sa domnievať, že si ihneď padli do noty. Prvá, a dokonca ani druhá várka textov, ktoré Suchý predložil Šlitrovi, sa nestretla s úspechom. Obaja muži však vytrvali a na tretí pokus vznikla ich prvá spoločná pieseň Hamlet. Súznenie tvorivého dua S+Š potom rýchlo viedlo k založeniu divadla Semafor. Netradičná scéna, ktorá uhranula nejednu generáciu, priniesla do československej kultúry svieži vietor – predovšetkým modernú hudbu, ktorá bola zábavná, ale aj rafinovaná. Zlatú éru Semafora, bohužiaľ, ukončila predčasná smrť Jiřího Šlitra…

Averznej strane medaily, ktorá je dielom
MgA. Martina Daška, dominuje mladistvé duo S+Š v ére jeho najväčšej slávy. Košaté nápisy uvádzajú mená umelcov, roky ohraničujúce zlatú éru Semafora a tiež názvy slávnych diel. Leštená plocha za portrétmi symbolizuje žiaru reflektorov. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre celú minisériu, znázorňuje logo Semafora, klaviatúru a dve pokrývky hlavy, ktoré sú neodmysliteľne spojené s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrom – slamenák a pinč.

Každá medaila je
ručne číslovaná na hrane. Pre fanúšikov, ktorí si plánujú zaobstarať kompletnú trojdielnu kolekciu strieborných medailí, sme pripravili ešte drevenú zberateľskú škatuľku.

Špecifikácia

Číslo
31716-731
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...