Strieborná medaila Národní hrdinovia - Alois Rašín proof

Strieborná medaila Národní hrdinovia - Alois Rašín proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2017
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Po filozofovi a vojakoch predstavuje zberateľská séria Národní hrdinovia ekonóma a politika. Takí ľudia nie sú v súčasnosti príliš obľúbení, pretože bývajú pokladaní za jedincov, ktorí myslia predovšetkým na vlastný zisk a obeť v prospech vyššieho celku je im cudzia. Alois Rašín, ktorému patrí strieborná medaila Českej mincovne, pritom stelesňoval presný opak tejto nepríliš pozitívnej predstavy.

Za čias Rakúsko-Uhorska sa preslávil Alois Rašín ako vlastenecký živel. Bol členom mladej generácie českých politických aktivistov a bol odsúdený za protištátnu činnosť. Pri pobyte v cele nelenil a venoval sa štúdiu národohospodárstva, ktorému neskôr zasvätil celý svoj život. Po opustení brán väznice rýchlo vystúpil do najvyšších poschodí politiky. Keď vypukla prvá svetová vojna, zapojil sa do protihabsburského odboja a stal sa zakladateľom tajnej organizácie nazvanej Maffie, ktorá zhromažďovala informácie pre zahraničných odbojárov. Táto činnosť sa mu mala stať osudnou - bol zatknutý a odsúdený na smrť. Život mu však zachránil zásah vyššej moci. Cisár František Jozef I. ešte pred vykonaním rozsudku zomrel a jeho nástupca nechcel začínať vládu podpisovaním ortieľov smrti. Rašín bol prepustený a stal sa „národným mučeníkom". Bol to práve on, kto vzápätí formoval prvý samostatný štát Čechov a Slovákov. Po vzniku Československa sa stal ministrom financií a v duchu hesla „pracovať a šetriť" robil všetko pre to, aby svoju vlasť udržal ekonomicky zdravú. Nedbal na to, že jeho politika narazila na tvrdý odpor - presvedčený o správnosti svojho počínania šiel vtedy proti väčšinovej mienke. Jedným z ľudí, ktorý s Rašínom nesúhlasili, bol anarchokomunista Josef Šoupal - spáchal na ministra atentát, ktorému 18. februára 1923 podľahol. Rašínov odkaz však pretrval dodnes a ukázalo sa, že práve jeho ekonomické opatrenia zachránili Československo pred krachom.

„Pevný a nekompromisný pohľad tvorcu československej meny je inšpirovaný podobizňou Aloisa Rašína z dvadsaťkorunovej bankovky z roku 1926," vysvetľuje autor medaily akad. sochár Jiří Dostál. Kompozíciu dopĺňa meno ekonóma prerušené letopočtom narodenia a úmrtia 1867 - 1923 a jeho životné motto PRACOVAT A ŠETŘIT. Reverz potom obsahuje kolok menovej reformy, kotúčik symbolizujúci mincu a lipový list prevzatý z československej bankovky. Koláž reverzu dotvára nápis TVŮRCE ČESKOSLOVENSKÉ MĚNY, RAŠÍNOVA MĚNOVÁ REFORMA a ZASTŘELEN MLADÝM KOMUNISTOU.

Každá medaila sa ukrýva vo výpravnom balení v podobe knižky, ktorá približuje Rašínov životný príbeh. Autorom odborného textu je popredný český historik PhDr. Petr Koura, Ph.D.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31211-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...