Strieborná medaila 10 oz Pražská defenestrácia stand

Strieborná medaila 10 oz Pražská defenestrácia stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
júl 2024
Emisný náklad
300 ks
Cena
480,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Prvá krv husitských vojen bola preliata pri prvej pražskej defenestrácii. Kľúčová udalosť českých dejín poslúžila ako námet pre striebornú pamätnú medailu Českej mincovne.

Keď katolícka cirkev v roku 1415 upálila majstra Jana Husa, bola presvedčená, že jeho reformné myšlienky zhoreli spolu s ním. Netušila, ako hlboko sa stihli v českých krajinách zakoreniť a ako ťažko veriaci ponesú smrť svojho milovaného učiteľa. Vidiecky ľud rád načúval potulným husitským kazateľom, v mestách sa viedli spory o kostoly medzi zástancami a odporcami kališníckych myšlienok a katolícki kňazi boli vyháňaní zo svojich svätostánkov. Český kráľ Václav IV. spočiatku husitov chránil a v otázke náboženských sporov sa držal stranou. Keď mu však jeho brat – uhorský kráľ Žigmund – pohrozil stratou trónu a keď si husiti dovolili mu na verejnosti diktovať svoje požiadavky, rozhodol sa zakročiť. Nariadil husitských kňazov vyhnať z kostolov, ktoré obsadili, a v Novom Meste pražskom dosadil protihusitsky orientovanú radu, ktorá začala stúpencov kalicha okamžite perzekvovať. Jedným z husitských kazateľov, ktorý bol vyhnaný zo svojho kostola, bol Jan Želivský. Bývalý premonštrátsky mních a fanatický stúpenec reformného učenia predniesol 30. júla 1419 plamenný prejav, ktorý zhromaždených kališníkov uviedol do varu. Rozhorčený dav sa vydal k Svätému Štefanovi, vylomil bránu a uviedol Želivského späť do jeho kostola. Účastníci omše potom prijali nielen hostiu symbolizujúcu telo Pána, ale aj víno predstavujúce jeho krv. Rozrušení novomestskí radní sa medzitým zhromaždili, aby sa poradili, ako nepokoje ukončiť. To už však pod okná radnice dorazil zástup vedený Želivským, ktorý požadoval prepustenie svojich bratov z väzenia. Keď konšeli na čele s markgrófom toto odmietli, dav premohol stráže a vtrhol do budovy. Úradníkov, ktorých nepobili na mieste, husiti vyhodili z okien na pripravené kopije. Keď  sa Václav IV. dozvedel o tejto nehanebnej defenestrácii, postihla ho mozgová príhoda. Husitských vojen, ktoré vzápätí zachvátili Európu, sa nedožil…

„Hlavnou myšlienkou medaily je nahradenie starého poriadku novým. Chcel som sa vyhnúť obohraným výjavom – ľuďom vyhadzovaným z okna, ktoré každý pozná – a poňať medailu ako symbolické znázornenie celej situácie,“ vysvetľuje medailér Jiří Hanuš, DiS. „Symbol katolicizmu – bohato zdobený kríž, ktorý vyjadruje prepych vtedajšej cirkvi – padá z okna, v ktorom ho nahradil kalich, opisuje autor averznú stranu medaily. Kompozíciu averzu dotvára text PRVNÍ PRAŽSKÁ DEFENESTRACE a dátum 30. 7. 1419. Reverzná strana potom predkladá stredoveké zbrane tvoriace klin, ktorý symbolizuje rozdelenie kresťanov.

Veľkú udalosť pripomína veľká medaila – hmotnosť striebornej razby je desať trojských uncí.

Špecifikácia

Číslo
32010-710
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
311 g
Priemer
75 mm
Balenie
Čierne papierové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...