Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand

Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
24 ks
Cena
1 763,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Štatutárne mestá

Šestnásta strieborná medaila Českej mincovne s hmotnosťou jedného kilogramu, ktorá vychádza v rámci cyklu venovaného našim štatutárnym mestám, predstavuje Teplice.

Druhé najstaršie české kúpele boli v minulosti jednou z najmódnejších sezónnych destinácií v Európe.
Pre ich vybranú kultúru a barokovú architektúru sa prezývali Malý Paríž. V roku 1712 do Teplíc zavítal ruský cár Peter I. Veľký, ktorý bol kúpeľmi natoľko uchvátený, že po návrate do Ruska nariadil hľadanie liečivých prameňov. O presných sto rokov neskôr, v roku 1812, sa v teplickej Zámockej záhrade stretli dvaja giganti svetového umenia – Ludwig van Beethoven a Johann Wolfgang Goethe. O ďalší rok neskôr Teplice hostili ruského cára Alexandra I., pruského kráľa Fridricha Viliama III. a rakúskeho cisára Františka I., ktorí sa tu dohovárali na spoločnom postupe proti vojskám Napoleona Bonaparta. V roku 1854 potom blahodarný účinok teplických kúpeľov, ktoré liečia a posilňujú pohybový aparát, vyskúšala cisárovná Alžbeta Bavorská, ktorá je známejšia ako Sissi. Kúzelná atmosféra starých čias zostáva v teplických uliciach, námestiach a záhradách dodnes…

Medailérka
Štěpánka Doležalová umiestnila na averznú stranu medaily Kolostůjovu fontánu. Tento symbol Teplíc, ktorý vznikol v roku 1862, pripomína povesť Václava Hájka z Libočian o nájdení liečivých prameňov. Kompozíciu averzu dotvára detailný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.

Úctyhodná nie je len hmotnosť kilogramovej razby, ale tiež jej emisný náklad – vznikne len
24 číslovaných kusov uložených do luxusného dreveného etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31631-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...