Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Přerov stand

Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Přerov stand

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
máj 2024
Emisný náklad
24 ks
Cena
1 798,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Štatutárne mestá

Devätnásta strieborná medaila Českej mincovne s hmotnosťou jedného kilogramu, ktorá vychádza v rámci cyklu venovaného našim štatutárnym mestám, predstavuje Přerov.

Přerov sa rozkladá na oboch brehoch rieky Bečva a jeho výhodnú polohu si uvedomovali už pravekí ľudia, ktorí tu mali svoje sídlisko a ktorí tu tisíce rokov pred naším letopočtom lovili mamuty. V časoch Veľkej Moravy tu vyrástlo hradisko a z roku 1141 potom pochádza listina olomouckého biskupa, ktorá zaraďuje přerovský hradný kostol medzi najdôležitejšie svätostánky na Morave. Tento dokument predstavuje prvý písomný doklad o Přerove ako meste. O rozvoj oblasti sa v neskorších storočiach zaslúžil rod Žerotínovcov, pričom Karol starší zo Žerotína – významný politik a moravský patriot – urobil z Přerova svoje sídlo. Dejiny Přerova sú neodmysliteľne spojené aj s Jednotou bratskou a jej najslávnejšími predstaviteľmi – Jánom Blahoslavom, ktorý sa tu narodil, a Jánom Ámosom Komenským, ktorý tu študoval a učil. Prudký rozvoj mesta nastal po vybudovaní hlavnej železničnej trate z Viedne do Olomouca a potom v ére budovania socializmu, keď došlo k rozmachu potravinárskeho, chemického a strojárenského priemyslu. V roku 2006 sa Přerov, ktorý je dôležitou dopravnou križovatkou a kľúčovým hospodárskym centrom Olomouckého kraja, stal štatutárnym mestom.

Medailérka Štěpánka Doležalová umiestnila na averznú stranu medaily přerovský Kostol svätého Vavrinca – pôvodne gotický, neskôr barokovo prestavaný. Kompozíciu averzu dotvára prepracovaný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.

Úctyhodná nie je len hmotnosť kilogramovej razby, ale aj jej emisný náklad – vznikne len 24 číslovaných kusov uložených do luxusného dreveného etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31997-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...