Strieborná kilogramová minca K. H. Borovský stand

Strieborná kilogramová minca K. H. Borovský stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2021
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Pohnutý život Karla Havlíčka Borovského pripomína kilogramová strieborná mince Českej mincovne, ktorá vychádza pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia.

Spisovateľ, básnik a novinár,
ktorý sa stal zakladateľom českej politickej žurnalistiky, vo svojom diele nešetril kritikou, paródiou a satirou. Pred pohotovým jazykom a ostrým perom Karla Havlíčka Borovského si nikto nemohol byť istý. Národ svojho vlasteneckého buditeľa miloval, ale vrchnosť ho nemohla vystáť. Neohrozený autor útočných článkov sa preto dvakrát postavil pred súd. Napriek tomu, že bol na základe svojej vlastnej brilantnej obhajoby oslobodený, ako nenapraviteľný rebel bol poslaný do exilu v tirolskom Brixene, o čo sa zasadil samotný despotický minister Bach. Havlíčkov statočný zápas s rakúskym absolutizmom, ktorý vyústil do vyhnanstva, sa stal symbolom túžby po slobode a boja proti útlaku. Autor viac ako dvetisíc literárnych diel zomrel vo veku iba 34 rokov. Je paradoxné, že človek, ktorý sa pomocou logických argumentov snažil oslobodiť skutočnosť od dogiem, mýtov a ilúzií, bol vzápätí prehlásený za mučeníka a stal sa nesmrteľnou legendou.

Autorkou majestátnej mince sa stala
akademická sochárka Majka Wichnerová. Reverznú stranu bezo zvyšku venovala charizmatickému portrétu Karla Havlíčka Borovského, ktorý obklopila novinárovým menom a životnými rokmi 1821 – 1856. Averzná strana potom predkladá titulný list Národných novín, brko, kalamár, českého leva a tirolské hory – teda symboly, ktoré charakterizujú Havlíčka – jeho prácu, vlastenectvo a vyhnanstvo. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, averz nesie ešte jeho nevyhnutné náležitosti – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Minca je uložená do luxusného
dreveného etui a sprevádza ju špeciálny číslovaný certifikát pravosti.

Špecifikácia

Číslo
75983-710
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...