Strieborná kilogramová minca Jan Hus stand

Strieborná kilogramová minca Jan Hus stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
150 ks
Cena
1 480,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Majestátne strieborné mince Českej mincovne, ktorých hmotnosť je celý jeden kilogram, postupne pripomínajú velikánov českých dejín. V roku 2022 sú venované majstrovi Janovi Husovi a Betlehemskej kaplnke.

Betlehemská kaplnka
bola založená roku Pána 1391, aby sa v nej konali kázne výhradne v českom jazyku. Aj keď nebola farským kostolom, bola veľmi rozsiahla. Poňala cez tritisíc veriacich, ktorí sem prichádzali, aby si vypočuli učené myšlienky, ktoré dovtedy zaznievali len na pôde pražskej univerzity. Počet návštevníkov zo všetkých vrstiev stredovekej spoločnosti ešte vzrástol v roku 1402, keď sa kaplnky ujal nový správca a kazateľ – majster Jan Hus. Tento kňaz a rektor Karlovej univerzity sa preslávil ako jeden z otcov kresťanskej reformácie. Vo svojich vášnivých kázaniach a učených spisoch kritizoval svetskú nenásytnosť a mravný úpadok katolíckej cirkvi – napríklad opovrhnutiahodné kupčenie s odpustkami. V poukazovaní na pokrytecké praktiky mocných zašiel tak ďaleko, že bol označený za kacíra. Navzdory vyhrážkam a kliatbam však v mene spravodlivosti aj naďalej vzdoroval neobmedzenému a skazenému vplyvu vládnucich stavov stredovekého sveta. Keď sa svojich právd odmietol vzdať, bol roku 1415 na Kostnickom koncile odsúdený na upálenie. Neodvolal ani na hranici a pre svojich stúpencov z radov jednoduchých aj urodzených ľudí sa stal mučeníkom. Jeho viera, neoblomnosť, a predovšetkým oddanosť pravde ho síce stáli život, ale zapálili plameň vzdoru, ktorý dal ľudu nádej na zmenu…

Autorkou mince sa stala
akademická sochárka Majka Wichnerová. Koláž reverznej strany sa skladá z portrétu Jana Husa, južného priečelia Betlehemskej kaplnky a obsiahleho textu JAN HUS – 14. 3. 1402 JE JMENOVÁN SPRÁVCEM A KAZATELEM V NEDÁVNO VYBUDOVANÉ BETLÉMSKÉ KAPLI V PRAZE. Averzná strana potom predstavuje ďalší pohľad na Betlehemskú kaplnku, dekoratívny rastlinný motív a pečať Jana Husa s patrónkou slobodných umení Katarínou. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné náležitosti – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.

Minca je uložená do luxusného
dreveného etui a sprevádza ju špeciálny číslovaný certifikát pravosti.

Špecifikácia

Číslo
76110-710
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...