Strieborná kilogramová medaila 30 rokov Českej mincovne a českej meny stand

Strieborná kilogramová medaila 30 rokov Českej mincovne a českej meny stand

Stav skladu
Do 40 dní
Dátum emisie
august 2023
Emisný náklad
200 ks
Cena
1 666,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

V roku 2023 uplynulo celých 30 rokov od vzniku Českej republiky, českej meny a aj Českej mincovne. Obežné mince sa v Jablonci nad Nisou začali raziť 1. júla 1993 a pri príležitosti okrúhleho výročia tohto okamihu vychádza mimoriadna pamätná medaila vyrazená z jedného kilogramu rýdzeho striebra.

Česká mincovňa každoročne pripravuje vlastný emisný plán, ktorý obsahuje desiatky titulov. Snúbi sa v nich špičkové umelecké a remeselné spracovanie, prísne obmedzený emisný náklad a prednosti drahých kovov. V ich reliéfoch sa ukrýva množstvo emócií aj tisíc rokov lásky k remeslu… Kľúčovú časť produkcie Českej mincovne však tvoria české mince – teda zákonné platidlá Českej republiky emitované Českou národnou bankou na základe českých zákonov s nominálnou hodnotou v českých korunách. Po vzniku samostatnej Českej republiky sa prvé české mince z dôvodu nutnosti uviesť ich čo najrýchlejšie do obehu razili v mincovniach v Kanade a Nemecku. Súčasťou medzinárodného tendra bola vtedy podmienka zaškoliť v týchto renomovaných svetových spoločnostiach českých odborníkov, ktorí potom formovali výrobnú prevádzku tuzemskej mincovne. Prvou obežnou mincou, ktorá vznikla v Českej republike, sa v roku 1993 stal päťdesiatnik vyrazený v Jablonci nad Nisou. Postupne sa v severočeskom meste začali vyrábať mince ďalších nominálnych hodnôt a počínajúc rokom 1996 je Česká mincovňa výhradným dodávateľom všetkých českých mincí – obežných aj pamätných. Svoje postavenie však nezískava automaticky. Už 30 rokov so o mincové zákazky s úspechom uchádza vo výberových konaniach Českej národnej banky.

V Jablonci nad Nisou sa okrem Českej mincovne nachádza ešte vyššia odborná škola, ktorá vzdeláva mladých medailérov – teda budúcich tvorcov mincí a medailí. Podoba tejto pamätnej medaily vzišla z ich výtvarnej súťaže. „Pre averznú stranu medaily som zvolila motív jablone, ktorá symbolizuje mesto Jablonec nad Nisou. Jedno z jabĺk nesie značku Českej mincovne a okrem nich sú zakomponované výročné roky 1993 a 2023. Ďalším prvkom averzu sú tri padajúce desaťkoruny, ktorých súčet dáva spolu číslo tridsať,“ hovorí víťazka študentskej súťaže Alžběta Blažejová. „Reverzná strana potom nesie motív českého leva – revúceho, v skoku, s dvomi chvostmi a s korunou na hlave. V jednej labe drží jednokorunovú mincu a v druhej peniaz, ktorý informuje o tridsiatom výročí. Do rozviatej hrivy sú zakomponované ďalšie české obežné mince,“ dodáva mladá medailérka.

Pamätná medaila Českej mincovne sa môže pochváliť vysokým reliéfom, patinou a limitovaným nákladom, ktorý má len 200 kusov. Každý exemplár je ručne číslovaný na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31932-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Alžběta Blažejová
Autor reverzu
Alžběta Blažejová
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
100 mm
Balenie
Čierne papierové etui
Česká mincovna
Loading...