Séria zlatých dukátov sv. Václava so zlatým certifikátom 2022 proof

Séria zlatých dukátov sv. Václava so zlatým certifikátom 2022 proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
september 2022
Emisný náklad
70 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Najrôznejšie dukáty svätého Václava hrajú v histórii českého mincovníctva výnimočnú úlohu. Česká mincovňa k nim v roku 2022 pridala mimoriadnu sériu štyroch zlatých razieb, ktorá popri 1-, 3- a 5-dukáte obsahuje ešte úplne nový 10-dukát, ktorý je samostatne nepredajný.

Príbeh o tom, ako bolo
přemyslovské knieža Václav zradené a zavraždené svojím bratom Boleslavom, sa stal neoddeliteľnou súčasťou českej národnej identity a je odovzdávaný z generácie na generáciu už tisíc rokov. Tragická smrť umožnila vznik mnohých legiend, vďaka ktorým sa Václav stal jedným z najobľúbenejších svätých, patrónom českej krajiny a jediným českým svätcom, ktorého sviatok je súčasťou celosvetového kalendára rímskokatolíckej cirkvi. Niet preto divu, že mu naprieč históriou vzdalo hold množstvo umeleckých diel – medzi nimi aj zlaté dukáty, ktoré nechávali raziť českí králi aj československí ministri financií. Na túto slávnu tradíciu nadväzujú novodobé zlaté dukáty Českej mincovne…

Autorom štvordielnej série sa stal medailér
Mgr. Petr Horák. Zlatý 1-dukát nesie svätého Václava v podobe rytiera s koruhvou, na ktorej je vyobrazená plamenná orlica. Zlatému 3-dukátu dominuje národný patrón ako zbožné knieža a svätec, ktorého sprevádza dvojica anjelov. Zlatý 5-dukát predstavuje svätého Václava ako mučeníka, pričom okolité motívy – rytierska prilbica, strapec vína, obilné klasy, rotunda a ruka kŕmiaca nemohúceho – odkazujú na Václavove cnosti, medzi ktorými vynikali rytierskosť, zbožnosť, mravnosť a súcit. Zlatý 10-dukát predkladá svätého Václava idúceho na koni – výjav podobný slávnej soche z Václavského námestia. Reverznú stranu, ktorá je spoločná pre  všetky štyri razby, potom bezo zvyšku vyplňuje plamenná orlica, ktorá v pazúroch zviera svätováclavský meč. Kompozíciu reverzu dotvára ešte rok 2022.

Séria, ktorej náklad má len
70 kusov, je uložená do luxusného dreveného etui a vybavená unikátnym certifikátom pokrytým vrstvou rýdzeho zlata.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
42219-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
66,32 g
Priemer
0 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...