Séria troch uncových mincí Český lev 2023 - Ag/Pt/Pd proof

Séria troch uncových mincí Český lev 2023 - Ag/Pt/Pd proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
september 2023
Emisný náklad
150 ks
Cena
4 833,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Český lev 2023

Svetové investičné mince bývajú venované silným národným symbolom a ani Český lev, ktorý je prvou razbou svojho druhu určenou na český trh, nie je výnimkou. Pri výrobe unikátnej série troch uncových mincí Českej mincovne s ročníkom 2023, ktoré sa pýšia špičkovou kvalitou proof, boli použité tri drahé kovy – striebro, platina a paládium.

Pri používaní slova unca treba tento výraz ďalej špecifikovať – existuje totiž celé množstvo obmien tejto jednotky, z ktorých niektoré sa týkajú hmotnosti a iné objemu. V prostredí medzinárodného obchodu s drahými kovmi je univerzálne platnou jednotkou hmotnosti tzv. trojská unca (skrátene oz). Tá svoje meno odvodzuje nie od bájneho mesta Trója, ale od francúzskeho mesta Troyes [trua ]. Sídlo na Seine bolo od nepamäti strediskom obchodu a zlato aj striebro v jednotkách zodpovedajúcich trojskej unci sa tu vymieňali  už v stredoveku. Netrvalo dlho a táto štandardizovaná hmotnosť sa rozšírila do celého sveta – napríklad anglickí kupci v Troyes pôsobili už v 9. storočí nášho letopočtu... Jedna trojská unca váži presne 31,1034768 gramu. Bežne sa objavujú aj jej násobky či podiely a využíva sa na vyjadrenie ceny kovov – spravidla v amerických dolároch za trojskú uncu. Každého investora zaujíma, koľko jeho minca váži, aby si spočítal jej cenu, ale České levy disponujú tiež umeleckou a zberateľskou hodnotou.

Reverzným stranám mincí dominuje český lev v netradične realistickom stvárnení, ktorý stráži svätováclavskú korunu. Averzná strana potom predkladá lipové ratolesti a orlicu, ktorá je syntézou svätováclavského, moravského a sliezskeho dravca. Autorom reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Keďže mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averzné strany nesú jeho nevyhnutné atribúty – štátny znakrok emisie 2023 a nominálne hodnoty 2, 50 a 50 DOLLARS (NZD).

Investujte múdro a štýlovo! V našej ponuke nájdete aj ďalšie varianty investičnej mince Český lev vyrobené zo striebra aj zlata. To vám umožní jednoducho regulovať, koľko finančných prostriedkov uložíte do drahých kovov.

Česká mincovňa má s výrobou investičných mincí (tzv. bullion coins) bohaté skúsenosti. Zlaté a strieborné mince Český lev razíme od roku 2017 a obľúbili si ich investori nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Nemecku, Číne, Hongkongu, Južnej Kórei, Kanade či Spojených štátoch amerických. Do svojej ponuky si ich vyžiadal tiež najväčší online distribútor drahých kovov na svete. Jedným z dôvodov, prečo sa investičné mince Českej mincovne tak rýchlo zaradili po boku slávnych svetových náprotivkov (akými sú napríklad rakúski Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, juhoafrický Krugerrand, americký Eagle, čínska Panda alebo austrálsky Kangaroo), je ich nízky emisný náklad. Kým investičné mince zahraničných mincovní sú razené rádovo v miliónoch kusov, emisný limit mincí razených v Českej republike sa počíta na stovky či tisíce. Táto skutočnosť zvyšuje potenciál zhodnotenia investície a pridáva jej zberateľský rozmer. Vďaka umeleckému spracovaniu potom mince skvele poslúžia aj ako originálny a hodnotný darček  k promócii, k svadbe, k narodeniu dieťaťa  alebo len tak pre radosť...

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76385-751
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2/50/50 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro, platina, paládium
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
93,3 g
Priemer
37 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...