Séria štyroch zlatých mincí Vojnový rok 1940 proof

Séria štyroch zlatých mincí Vojnový rok 1940 proof

Stav skladu
Momentálne nedostupné
Dátum emisie
júl 2020
Emisný náklad
99 ks
Cena
5 120,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Ucelená séria štyroch zlatých poluncových mincí Českej mincovne z voľného cyklu Vojnový rok pripomína 80. výročie statočného vzdoru európskych národov, ktoré v roku 1940 čelili nacistickej invázii. Po tom, čo v roku 1939 získala ostrohy, sa vojnová mašinéria Tretej ríše rozbehla na plné obrátky - Nemci vpadli do Nórska a Dánska, prehnali sa krajinami Beneluxu, dobyli Francúzsko a chystali sa udrieť na Veľkú Britániu. Zdalo sa, že ich nič nedokáže zastaviť...

  • Bitka o Narvik - Boje o strategicky dôležitý nezamŕzajúci prístav zúrili na zemi aj na mori. Proti Tretej ríši sa v nich postavili spojené sily Nórska, Veľkej Británie, Francúzska a Poľska, a aj keď nacistom uštedrili prvú prehru v druhej svetovej vojne, Nórsko nakoniec padlo.
  • Bitka o Francúzsko - Francúzska armáda, najsilnejšia a najuznávanejšia v Európe, bola dobre pripravená na pozičné boje. Nemci po potupnej porážke v prvej svetovej vojne však nemienili opakovať staré chyby a prišli s novým typom vojny, ktorá dostala meno blesková.
  • Operácia Dynamo – Po tom, čo sa Francúzsko zrútilo pod náporom bleskovej vojny, v ňom zostali uväznené státisíce vojakov, ktorí nesmeli padnúť do zajatia, aby mohli pokračovať v boji. Ich hrdinská evakuácia z obliehaného prístavu Dunkerque bola skutočným zázrakom.
  • Bitka o Britániu - Ostrovy ležiace za Lamanšským prielivom boli ušetrené od bezprostrednej hrozby pozemnej invázie. Nacisti museli najprv rozvrátiť námorné zásobovanie Veľkej Británie, demoralizovať jej obyvateľstvo a zničiť letectvo. Tak sa začala najväčšia letecká bitka v dejinách.

Štvorica mincí, ktoré sú dielom skúseného medailéra MgA. Josefa Oplištila, predkladá najrôznejšie vojnové výjavy - britský torpédoborec v nórskych vodách ostreľuje svojho nemeckého protivníka; blesky symbolizujúce blitzkrieg, do ktorých je zakomponovaná nemecká vojenská technika, útočia na Eiffelovu vežu; britskí vojaci natesnaní do malého člna opúšťajú Francúzsko a mieria k doverským útesom; horiaca nemecká stíhačka zachytená zameriavačom v podobe britskej vlajky padá k zemi. Averzná strana je spoločná pre všetky štyri mince - predkladá vlajky štátov, ktoré čelili nemeckému útoku, štylizované do podoby štítov a bleskov, ktoré symbolizujú nacistickú bleskovú vojnu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovni poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz jeho nevyhnutné atribúty - meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2020.

Emisný náklad má len 99 kusov kompletných sérií. Neoddeliteľnou súčasťou každej série je plechové etui obsahujúce číslovaný certifikát pravosti. Škatuľka aj certifikát pripomínajú bitku o Britániu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75735-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
62,24 g
Priemer
28 mm
Balenie
Plechové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...