Séria štyroch zlatých mincí Obrnená technika - tanky proof

Séria štyroch zlatých mincí Obrnená technika - tanky proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2022
Emisný náklad
99 ks
Cena
5 231,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Obrnená technika

Prvé tanky – bojové stroje, v ktorých sa snúbila nevídaná schopnosť obrany a útoku – sa objavili na bojiskách prvej svetovej vojny. Skutočne dominantnou silou, ktorá ovládala bojové pole a rozhodovala o víťazstve či prehre, sa však stali až počas druhej svetovej vojny. Jednotlivé veľmoci vtedy hľadali svoju vlastnú cestu – každá mala inú predstavu o konštrukcii a nasadení obrnenej techniky, a tak vznikalo veľké množstvo smrtiacich strojov…

Tie najznámejšie tanky bojujúce na všetkých frontoch druhej svetovej vojny predstavuje
séria štyroch zlatých mincí:

  • Mk VIII Cromwell – Ťažký krížnikový tank dal britským tankistom možnosť byť rovnocennými súpermi Nemcov. Svojím pancierovaním a palebnou silou sa mohol merať so strednými tankmi, ale zároveň zostal rýchly. Bol dokonca najrýchlejším britským tankom vojnových rokov.
  • T-34/76 – Keď Tretia ríša zaútočila na Sovietsky zväz, stretnutie so strednými tankmi, ktorých existencia bola držaná v tajnosti, Nemcov zaskočilo. Rýchlemu a ľahko ovládateľnému stroju zabezpečoval šikmo sklonený pancier dvojnásobnú mieru ochrany vzhľadom na použitú hrúbku oceľových plátov.
  • M4 Sherman – Najdôležitejší tank americkej armády disponoval vyváženú kombináciu mobility, pancierovej ochrany a palebnej sily. Predstavoval vynikajúcu platformu, na základe ktorej vzniklo množstvo účelových verzií – ženijné tanky, raketomety či nosiče odmínovacích súprav.
  • PzKpfw VI Tiger – Skúsená posádka ťažkého prielomového tanku s obávaným kanónom dokázala pri jedinom stretnutí vyradiť tucty nepriateľských obrnencov, prežiť a svoj úspech opakovať. Niet divu, že len zmienka o prítomnosti týchto strojov na bojisku budila u nepriateľov Tretej ríše hrôzu.


Zatiaľ čo prvé dve mince v sérii sú dielom medailéra
Luboša Charváta, ďalšie dve vytvoril MgA. Martin Dašek. Reverzná strana každej mince predkladá dve vyobrazenia daného tanku – trojštvrtinový pohľad a bočnú siluetu. Kompozíciu reverzov vždy dotvára názov tanku a detail príslušného tankového pásu. Pásy nájdete aj na averznej strane mincí, ktorá je spoločná pre celú tankistickú sériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022.

Emisný náklad má len
99 kusov kompletných sérií. Neoddeliteľnou súčasťou každej série je plechové etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76123-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
62,24 g
Priemer
28 mm
Balenie
Plechové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...