Zlatá minca Obrnená technika - Mk VIII Cromwell proof

Zlatá minca Obrnená technika - Mk VIII Cromwell proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
250 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Obrnená technika

Na prvej zlatej minci Českej mincovne z cyklu Obrnená technika sa objavuje britský tank Mk VIII Cromwell, ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny.

Takzvané
krížnikové tanky, ktoré v medzivojnovom období tvorili chrbticu britských obrnených síl, mali operovať nezávisle od pechoty a ťažkých pechotných tankov, ktoré ich sprevádzali. Boli skonštruované na uskutočňovanie výpadov hlboko do nepriateľského územia a spoliehali sa takmer výhradne na rýchlosť. Mimoriadna pohyblivosť takýchto tankov išla ruka v ruke s nízkou hmotnosťou, a preto disponovali len tenkým pancierovaním a slabou výzbrojou. Keď sa krížnikové tanky vo Francúzsku a Afrike stretli s omnoho silnejšími nemeckými náprotivkami, britský generálny štáb si uvedomil, že musí svoju doterajšiu koncepciu prehodnotiť. Tak vznikol prvý ťažký krížnikový tank, ktorý dostal meno Cromwell. Svojím pancierovaním a palebnou silou sa mohol merať so strednými tankmi, ale napriek tomu zostal rýchly. Vďaka výkonnému a spoľahlivému motoru Rolls-Royce Meteor, odvodenému od slávneho leteckého motora Merlin, ktorý poháňal napríklad stíhačky Spitfire, sa stal najrýchlejším britským tankom vojnových rokov. Cromwelly boli po prvýkrát nasadené v priebehu vylodenia v Normandii v roku 1944. V tom čase boli britské tankové pluky vyzbrojené predovšetkým americkými Shermanmi, ale Cromwelly do bojov v Európe rovnako zasiahli. Britským tankistom dali možnosť byť rovnocennými súpermi Nemcov.

Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je dielom medailéra
Luboša Charváta, predstavuje dve vyobrazenia britského tanku – trojštvrťový pohľad sprevádza bočná silueta. Kompozíciu dotvára opis Mk VIII Cromwell a detail tankového pásu. Pásy nájdete tiež na averznej strane mince, ktorá je spoločná pre celú tankovú sériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2022.

Súčasťou mince je
výpravné balenie v podobe katalógovej karty plnej dobových fotografií, zaujímavostí a takticko-technických dát. Jednotlivé karty si môžete ukladať do zberateľského zaraďovača, ktorý rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76117-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Papírová karta
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...