Séria štyroch zlatých mincí Obrnená technika 2, svetovej vojny II. proof

Séria štyroch zlatých mincí Obrnená technika 2, svetovej vojny II. proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2023
Emisný náklad
99 ks
Cena
5 231,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Obrnená technika

Prvé tanky – bojové stroje, v ktorých sa snúbila nevídaná schopnosť obrany a útoku – sa objavili na bojiskách prvej svetovej vojny. Skutočne dominantnou silou, ktorá ovládala bojové pole a rozhodovala o víťazstve či prehre, sa však stali až počas druhej svetovej vojny. Jednotlivé veľmoci vtedy hľadali svoju vlastnú cestu – každá mala inú predstavu o konštrukcii a nasadení obrnenej techniky, a tak vznikalo veľké množstvo smrtiacich strojov…

Tie najznámejšie tanky bojujúce na všetkých frontoch druhej svetovej vojny predstavuje druhá séria štyroch zlatých mincí:

  • Mk IV ChurchillBritský pechotný tank, ktorého úlohou bola podpora vojakov na bojisku posiatom zákopmi, bol pozostatkom skúseností z prvej svetovej vojny. Druhá svetová vojna však bola vedená úplne odlišne a pomalý, silno pancierovaný stroj len ťažko hľadal uplatnenie. Príležitosť dostal pri vylodení v Normandii, kde zažiarili jeho mnohé ženijné varianty.
  • KV-1 – Na začiatku vojny nemal sovietsky ťažký tank konkurenta. Boli zdokumentované prípady, keď osamotený stroj zničil mnoho nepriateľských tankov, bol mnoho ráz zasiahnutý, a napriek tomu zostal bojaschopný. Dokázal blokovať pohyb celých nepriateľských formácií, ale výcvik sovietskych posádok býval nedostatočný, čo často neutralizovalo jeho prednosti.
  • M3 StuartAmerický ľahký tank, ktorý reflektoval vojnové skúsenosti Európanov, sa na istý čas stal najdôležitejším obrnencom vo výzbroji USA. Na tankové bitky sa síce príliš nehodil, ale bol obľúbený u prieskumných jednotiek. Skvele sa uplatnil v Tichomorí, kde jeho malé rozmery predstavovali podstatnú výhodu pri bojoch v náročnom teréne džunglí.
  • PzKpfw V PantherStredný tank Tretej ríše sa navzdory počiatočným neúspechom stal najlepším nemeckým obrnencom celej vojny. Jeho pokročilá konštrukcia, ktorá sa inšpirovala u sovietskych náprotivkov, zahŕňala skosený pancier, dlhý kanón a široké pásy, čo tanku zabezpečovalo značnú ochranu, účinnú palebnú silu a dobrú pohyblivosť.

Všetky štyri mince v sérii sú dielom medailéra Petra Patku, DiS. Reverzná strana každej razby predkladá dve vyobrazenia daného tanku – trojštvrtinový pohľad a bočnú siluetu. Kompozíciu reverzov vždy dotvára názov tanku a detail príslušného tankového pásu. Pásy nájdete aj na averznej strane mincí, ktorá je spoločná pre celú tankovú sériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Emisný náklad má len 99 kusov kompletných sérií. Neoddeliteľnou súčasťou každej série je plechové etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76280-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25/25/25/25 NZD
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
62,24 g
Priemer
28 mm
Balenie
Plechové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...