Platinová uncová minca UNESCO - Třebíč - židovská štvrť a Bazilika sv. Prokopa proof

Platinová uncová minca UNESCO - Třebíč - židovská štvrť a Bazilika sv. Prokopa proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
november 2019
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 960,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Deviata platinová minca zo zberateľsko-investičného cyklu Českej mincovne s motívmi pamiatok UNESCO je venovaná krásam Třebíča.

Prvé zmienky o Třebíči siahajú až do roku 1101 a v priebehu dlhých storočí existencie sa mesto stalo dôležitým centrom juhozápadnej Moravy – hospodárskym, správnym i náboženským. Nezameniteľnú atmosféru prepožičalo Třebíču neobvykle harmonické spolužitia miestnych kultúr kresťanov  a židov… V románsko-gotickej kresťanskej Bazilike sv. Prokopa sa nachádzajú unikátne biblické fresky či 700 rokov stará krypta s pôvodnou výdrevou stropu. Ako je možné, že výdreva vydržala taký dlhý čas? Môže za to špeciálny postup, pri ktorom sa drevo až 80 rokov impregnovalo vápenným mliekom v jame v zemi, a tak získalo vlastnosti podobné kameňu… Unikátne dochovaná židovská štvrť je potom domovom radnice, chudobinca, nemocnice, škôl, synagóg a cintorína s 3000 kamennými náhrobkami. A ešte navyše – ide o jediný doklad židovskej kultúry mimo územia Izraela zapísaný v zozname UNESCO.

„Dominantu rubovej strany tvorí pohľad na Baziliku svätého Prokopa a na časť židovskej štvrte. Ten je doplnený o dva detaily – lomený oblúk odkazuje na architektúru kresťanského kostola a Dávidova hviezda s menorou odkazujú na židovské tradície“ vysvetľuje autorka mince Lenka Nebeská, DiS. Kompozíciu obklopuje perlovec a opis ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ A BAZILIKA SV. PROKOPA V TŘEBÍČI. Averznej strane mince, ktorá je spoločná celej platinovej sérii, dominuje koláž zložená z architektonických prvkov rozličných českých stavieb zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averz nesie ešte jeho povinné atribúty – nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok emisie 2019.

Neoddeliteľnou súčasťou mince je špeciálny certifikát pravosti. Kompletnú platinovú kolekciu si môžete uložiť do dreveného etui, ktoré tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75352-911
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...