Platinová uncová minca Kubizmus v českej architektúre - Kubistická lampa proof

Platinová uncová minca Kubizmus v českej architektúre - Kubistická lampa proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2022
Emisný náklad
100 ks
Cena
2 041,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Kubizmus v českej architektúre

Záverečná platinová minca Českej mincovne zo štvordielneho cyklu s názvom Kubizmus v českej architektúre pripomína pražskú kubistickú lampu.

Kubistická lampa
stojaca v nenápadnej časti pražského Jungmannovho námestia, ktorá vznikla v roku 1912 ako súčasť projektu domu Adamovej lekárne, je dielom architekta Emila Králíčka. Atypický stĺp z umelého kameňa má kubisticky zalamovaný driek tvorený sériou na seba postavených zrezaných ihlanov, ktoré pokrýva jednoduchý plastický dekor zo striedajúcich sa žliabkových a hladkých trojuholníkov. Zatiaľ čo v spodnej časti sa stĺp rozširuje do nízkeho sedadla, hore je zavŕšený lampou z kovu a skla, ktorá má rovnako kubistický tvar.

Minca je dielom medailéra
MgA. Josefa Oplištila a MgA. Petry Čánskej. Reverznej strane dominuje pražská kubistická lampa v celej svojej kráse. Do leštenej plochy, ktorá predstavuje svetlo lampy, sú zakomponované nápisy KUBISTICKÁ LAMPA a EMIL KRÁLÍČEK. To všetko je orámované kubistickými ornamentmi. Kubistické prvky predkladá tiež averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celú sériu. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok emisie 2021.

Na platinových minciach Českej mincovne, ktorých súčasťou je špeciálny certifikát pravosti, sa objavujú ešte ďalšie tri pražské kubistické pamätihodnosti –
Dom U Černé Matky Boží, Ďáblický cintorín a Kovařovicova vila.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75955-911
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil/ MgA. Petra Čánská
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil/ MgA. Petra Čánská
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999.0 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...