Päťdukát ČR 2024 - Kráľ Jačmienok proof

Päťdukát ČR 2024 - Kráľ Jačmienok proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
január 2024
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 791,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

V roku 2024 vzdáva tradičná Dukátová séria Českej mincovne hold nadprirodzeným ochrancom českej krajiny. Reliéf zlatého päťdukáta pripomína povesť o kráľovi Ječmínkovi.

Keď sa moravským panovníkom stalo zhýralé knieža z Chropyne, ľuďom nastali krušné časy. Podľa povesti nebola hnevu prchkého muža ušetrená ani jeho tehotná manželka, ktorá sa poddaných zastávala. Zo strachu o holý život sa rozhodla utiecť a pred prenasledovateľmi sa ukryla v jačmennom poli, kde porodila syna. Dostal meno Ječmínek. Knieža po nich odvtedy márne pátral, ale našiel len pustovníka, ktorý mu prezradil, že svoju rodinu už nikdy neuvidí, pretože jej nie je hodný. Podľa veštby sa kráľ Ječmínek znenazdania zjaví až v okamžiku, keď ho bude Morava najviac potrebovať. Bude obdarený veľkou mocou, oslobodí svoju krajinu od cudzieho útlaku a napraví všetko, čo jeho otec pokazil…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., venovala averznú stranu päťdukáta novonarodenému kráľovi Ječmínkovi v mamičkinom náručí. Na hlave má korunu a obklopujú ho obilné klasy. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby Dukátovej série, potom nesie heraldické zvieratá českých krajín – leva a dve orlice.

Emisný náklad zlatej razby s hmotnosťou piatich dukátov má len 100 kusov. Jej špecifikácie sú inšpirované legendárnymi svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31951-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
17,45 g
Priemer
34 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...