Pamätná minca UK 95. narodeniny královny Alžběty II. brilliant

Pamätná minca UK 95. narodeniny královny Alžběty II. brilliant

Stav skladu
Skladom
Cena
20,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Pamätná minca britskej mincovne The Royal Mint s rokom 2021 vzdáva hold kráľovnej Alžbete II., ktorá oslávila deväťdesiatepiate narodeniny.

Alžbeta II. sedí na tróne už 69 rokov, čo z nej robí najdlhšie vládnucu osobnosť v dejinách Veľkej Británie.
Je vôbec prvým britským panovníkom, ktorý sa dožil 95. narodenín a ktorý oslávil takzvané „zafírové“ jubileum – teda 65. výročie zasadnutia na trón. Prekonala aj legendárnu kráľovnú Viktóriu, ktorá panovala 63 rokov. Dynastia Windsorovcov má dlhovekosť v génoch – veď kráľovná matka sa dožila úctyhodných 101 rokov – a ostrovania sa už tešia, až dostanú príležitosť osláviť aj 70. „platinové“ výročie panovania svojej milovanej vladárky.

Reverzná strana mince, ktorú spracoval heraldický umelec
Timothy Noad, ukazuje kráľovnin monogram EIIR (Elizabeth II Regina – kráľovná Alžbeta II.), kráľovskú korunu a rastliny symbolizujúce národy Spojeného kráľovstva – anglickú ružu, waleský narcis, škótsky bodliak a severoírsku ďatelinu. Citát v opise MY HEART AND MY DEVOTION (moje srdce a moju oddanosť) odkazuje na sľúb, ktorý kráľovná dala svojej krajine v prvom prejave prenášanom televíziou v roku 1957. Kompozíciu reverzu dotvárajú ešte narodeninové roky 1923 – 2021. Averzná strana mince je potom venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľovnej Alžbety II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžbeta II., z Božej milosti kráľovná, ochrankyňa viery), nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP) a roku emisie 2021.

Pamätná minca vyrazená z
bežných kovov je uložená do špeciálneho balenia plného fotografií, ktoré približuje púť britskej kráľovnej životom (v anglickom jazyku).

Špecifikácia

Číslo
84416-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
CuNi
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...