Majestátny dukát Českej republiky 2023 proof

Majestátny dukát Českej republiky 2023 proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
september 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
408,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Vznešenosť, dôstojnosť a moc štátu a jeho predstaviteľov – to všetko sa skrýva pod slovom majestát. Majestát býva vyjadrený mnohými symbolmi v podobe titulov, hodností, listín či odznakov a česká história ich môže ponúknuť nevyčerpateľné množstvo. Niektoré z nich predstavuje už piaty Majestátny dukát Českej mincovne.

Po stáročia boli české krajiny hrdým kráľovstvom, a aj keď uplynulo viac ako 100 rokov od čias, keď sme si vybojovali republiku, na našu vzdialenú históriu spomíname s úctou. Najvýznamnejšou pamiatkou na staré časy sú české korunovačné klenoty – súbor kráľovského jablka, kráľovského žezla a svätováclavskej koruny, ktorú nechal pri príležitosti svojej korunovácie za českého kráľa zhotoviť samotný Karol IV. Prepychovo zdobený klenot bol vyrobený zo zlata a drahých kameňov, avšak jeho najcennejšou časťou bol tŕň z Kristovej tŕňovej koruny, ktorý zabezpečoval, že český kráľ bol symbolicky korunovaný rovnakou korunou ako Boží Syn. Meno svätováclavskej koruny odkazovalo na přemyslovské tradície, a teda aj na samotnú ideu českého štátu. Koruna prekvapivo nebola osobným majetkom kráľa. Prostredníctvom svätého Václava, nebeského patróna, patrila celému národu a stelesňovala jednotu všetkých krajín koruny českej. Vďaka týmto vznešeným myšlienkam sa na rozdiel od mnohých ďalších európskych korún nestratila vo víre dejín…

Trojicu korunovačných klenotov nájdete na averznej strane zlatého dukáta z dielne medailérky Ludmily Kracíkovej, DiS. Korunu, jablko a žezlo dopĺňa ešte chmeľová ratolesť. Reverznej strane potom dominujú heraldické zvieratá – český lev, moravská orlica a sliezska orlica – spolu s nápisom ČESKÁ REPUBLIKA.

Majestátny dukát predstavuje predovšetkým atraktívny a hodnotný darček pre významné príležitosti. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je unikátny certifikát pravosti – nesie plastický text doplnený o ozdobný reliéf a pokrýva ho vrstva rýdzeho zlata.

Špecifikácia

Číslo
31930-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...