Kráľovské Tudorovské zvieratá - Seymourský jednorožec 2022 UK £5 Brilliant

Kráľovské Tudorovské zvieratá - Seymourský jednorožec 2022 UK £5 Brilliant

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
september 2023
Cena
23,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Britská mincovňa The Royal Mint postupne pripomína desať heraldických zvierat kráľovského rodu Tudorovcov. Piata pamätná minca zo zberateľskej série je venovaná seymurovskému jednorožcovi.

Jednorožec je bájny beluš. Od obyčajného koňa sa líši rozštiepenými kopytami, pričom ide o párnokopytníka, ale jeho najvýraznejším znakom je dlhý, špirálovito zatočený roh, ktorý mu vyrastá z čela. Táto ozdoba neslúži na boj – práve naopak je obdarená čarovnou liečivou mocou… Divoký žrebec bol po stáročia vnímaný ako symbol ušľachtilosti a nezdolnosti. Bol považovaný za najmocnejšieho tvora sveta, a tak niet divu, že ho britský kráľ Henrich VIII. zaradil medzi svoje heraldické zvieratá. Toto znamenie potom prepožičal svojej tretej žene Jane Seymourovej – asi preto, aby zdôraznil, že jej úlohou je porodiť dediča trónu. Jednorožec je totiž uznávaný aj ako symbol krásy, čistoty, nevinnosti a plodnosti.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom výtvarníka Davida Lawrencea predstavuje bájneho jednorožca, ktorý svojimi kopytami pridržiava štít. Averzná strana mince je venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľa Karola III., textu CHARLES III D G REX F D (Karol III., z Božej milosti kráľ, ochranca viery), a nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP).

Pamätná minca vyrazená z bežných kovov je uložená do špeciálneho balenia, ktoré slovom a obrazom rozpráva jej príbeh (v anglickom jazyku).

Špecifikácia

Číslo
84523-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...