Kráľovské Tudorovské zvieratá - Drak z Turodu UK 2024

Kráľovské Tudorovské zvieratá - Drak z Turodu UK 2024

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2024
Cena
23,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Britská mincovňa The Royal Mint postupne pripomína desať heraldických zvierat kráľovského rodu Tudorovcov. Šiesta pamätná minca zo zberateľskej série je venovaná tudorovskému drakovi.

Legendy prisudzujú drakom veľké množstvo podôb. Zatiaľ čo niektorí majú jednu hlavu, iní ich majú hneď niekoľko. V ranom stredoveku boli vyobrazovaní s hadím telom, psou hlavou, levími nohami a vtáčími krídlami. Až od 14. storočia začali u drakov prevládať charakteristické rysy jaštera a ich blanité krídla začala pripomínať netopierie. V každom prípade však ide o majestátne stvorenia, ktoré lietajú, chrlia oheň a vládnu nesmiernou silou. Nie je preto divu, že sa drak stal symbolom mocnej dynastie Tudorovcov, ktorá vládla Veľkej Británii medzi rokmi 1485 a 1603. Využitie bájneho tvora v tudorovskej heraldike však malo ešte jeden dôvod. Drak je symbolom Walesu, a tak odkazoval na samotný počiatok ostrovného kráľovského majestátu…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom výtvarníka Davida Lawrenca, predstavuje bájneho draka, ktorý v pazúroch drží beaufortský štít. Averzná strana mince je venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľa Karola III., textu CHARLES III D G REX F D (Karol III., z Božej milosti kráľ, ochranca viery) a nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP).

Pamätná minca vyrazená z bežných kovov je uložená do špeciálneho balenia, ktoré slovom a obrazom rozpráva jej príbeh (v anglickom jazyku).

Špecifikácia

Číslo
84541-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...