Dukátová séria ČR 2023 - Bitka na Moravskom poli proof - séria štyroch medailí
Dukátová séria ČR 2023 - Bitka na Moravskom poli proof - séria štyroch medailí
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Tradičné dukátové série
V roku 2023 vzdáva tradičná Dukátová séria Českej mincovne hold Přemyslovi Otakarovi II. Ucelená séria štyroch zlatých razieb je venovaná rôznym kapitolám jeho životného príbehu.
Súčasníci Přemysla Otakara II. obdarili panovníka obdivným pomenovaním „kráľ železný a zlatý“. Prvá časť priezviska, ktorú mu vyslúžili ťažko odetí rytieri, symbolizovala kráľovu silu. Druhý prívlastok vyjadroval jeho bohatstvo, ktoré pochádzalo zo strieborných baní na Jihlavsku. Přemysl bol mimoriadne schopný politik a vojvodca. V období, keď bol ako piaty český kráľ z rodu Přemyslovcov na vrchole slávy, ovládal české a rakúske krajiny, Štajersko, Korutánsko aj Kraňsko. Napriek tomu, že toto mohutné súštátie siahalo až k pobrežiu Jadranu, najmocnejší muž strednej Európy márne sníval o korune Svätej ríše rímskej. Keď potom bol za rímskeho kráľa zvolený jeho súper Rudolf Habsburský, uprel Přemyslovi právo na rozsiahle alpské krajiny, aby sa ich sám mohol zmocniť. Český kráľ proti nemu vytiahol a dňa 26. augusta 1278 sa stretli v bitke na Moravskom poli. Sila Přemyslovho jazdectva bola nevídaná, ale ako rytier dbajúci česť podcenil nepriateľa, ktorý sa neváhal uchýliť k podlému útoku zo zálohy. Navzdory Rudolfovmu rozkazu bol Přemysl potupne zabitý a jeho telo bolo vystavené na verejnosti, aby nebolo pochýb o tom, že skutočne padol. Jeho pozostatky potom boli mnohokrát premiestené. Až Karol IV., ktorý mal odkaz přemyslovských predkov vo veľkej úcte, nechal svojho pradeda pochovať v novej kráľovskej hrobke v Katedrále svätého Víta. Přemyslove kosti tu spočinuli pod náhrobnou doskou so sochou rytiera v zbroji a s korunou na hlave…
- Dukát – Brakteát
- Dvojdukát – Kráľ
- Päťdukát – Bitka
- Desaťdukát – Hrobka
Averzné strany jednotlivých dukátových razieb pripomínajú život a smrť Přemysla Otakara II. Dukát zdobí kráľova minca – brakteát, na ktorom sa po prvýkrát objavil dvojchvostý český lev. Dvojdukát nesie kráľov portrét – polopostavu inšpirovanú sochou na Prašnej bráne. Na päťdukáte nájdete kráľa, ktorý sa chystá do bitky – rytiera na koni prevzatého z Gelnhausenovho kódexu. Desaťdukát predstavuje kráľovu tumbu – zdobenú hrobku. Doplnkovým motívom je vo všetkých prípadoch rozeta z kláštora Zlatá Koruna, ktorý kráľ založil. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby Dukátovej série, potom predstavuje panovníkove relikvie. Jeho lebku, ktorá bola rozťatá v bitke na Moravskom poli, pohrebnú korunu a latinský opis prevzatý z tohto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (Tu sú kosti Otakara, slávneho piateho českého kráľa). To všetko je dielom medailéra Mgr. Petra Horáka.
Štvorica zlatých razieb je uložená do luxusného dreveného etui doplneného špeciálnym certifikátom pravosti, ktorý približuje osudy Přemysla Otakara II.