Dukátová séria ČR 2022 - Prvá česká korunovácia českého kráľa proof - séria štyroch medailí

Dukátová séria ČR 2022 - Prvá česká korunovácia českého kráľa proof - séria štyroch medailí

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
január 2022
Emisný náklad
122 ks
Cena
5 800,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

V roku Pána 1347 bol Karol IV. korunovaný za českého kráľa. Pri príležitosti 675. výročia tejto historickej udalosti vychádza tradičná Dukátová kolekcia Českej mincovne, ktorá sa skladá zo štyroch zlatých razieb.

Karol IV.
sa stal českým kráľom už po smrti svojho otca Jána Luxemburského, ktorý padol v pamätnej bitke pri Kresčaku v roku 1346. Ako silne veriaci človek však túžil po tom, aby bol slávnostne korunovaný, keďže tento akt považoval za potvrdenie Božej vôle. Korunovácia bola naplánovaná na 2. septembra 1347 a išlo o vskutku mimoriadnu udalosť. Korunovačný obrad, ktorého podoba bola z veľkej časti víziou samotného kráľa, sa konal v rozostavanej Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade, ale predchádzala mu ešte korunovačná vigília – modlitba na ďalšom posvätnom mieste, ktorým bol Vyšehrad. Kráľa a kráľovnú, ktorou bola Karolova prvá manželka Blanka z Valois, vôbec po prvýkrát v histórii korunoval český cirkevný hodnostár – prvý český arcibiskup a Karolov dobrý priateľ Arnošt z Pardubíc. Na kráľovej hlave vtedy spočinula legendárna svätováclavská koruna, ktorá vznikla priamo pre tento účel… 

  • Dukát – Kráľ a kráľovná
  • Dvojdukát – Korunovačná vigília
  • Päťdukát – Korunovačný obrad
  • Desaťdukát – Korunovačné klenoty

Averzné strany jednotlivých dukátových razieb sú venované rôznym aspektom prvej českej korunovácie českého kráľa. Dukát zdobí portrét kráľa a kráľovnej vo svätovítskej katedrále, dvojdukát predstavuje kráľovskú procesiu pred vyšehradskou bazilikou, na päťdukáte arcibiskup korunuje kráľa a desaťdukát nesie korunovačné klenoty. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby Dukátovej kolekcie, potom predstavuje charizmatický portrét Karola IV. a priečelie svätovítskej katedrály. Toto všetko je dielom medailéra Asamata Baltaeva, DiS.

Štvorica zlatých razieb je uložená do luxusného
dreveného etui doplneného špeciálnym certifikátom pravosti, ktorý približuje priebeh pamätnej korunovácie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
42218-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
62,83 g
Balenie
Mahagónové drevené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...