Dukát národní hrdinovia - Karel Janoušek proof

Dukát národní hrdinovia - Karel Janoušek proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2018
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Rok 2018 je v sérii Národní hrdinovia venovaný osobnostiam z vojenského prostredia. V poradí šiesty zlatý dukát cyklu pripomína osud Karla Janouška.

Pojem hrdinstvo máme často spojený s násilnou - a teda predčasnou - smrťou. Za hrdinu tak býva všeobecne považovaný človek, ktorý podstúpil obeť pre národné spoločenstvo alebo vyššie ideály. Hrdinom mohol však byť aj človek, ktorý sa dožil požehnaného veku, ako to bolo v prípade generála Karla Janouška. Ten síce nepadol v boji s nepriateľom, avšak väčšinu svojho života zasvätil boju za slobodu svojej vlasti - či už v radoch československých légií (kde bojoval v bitke pri Zborove a prešiel sibírskou anabázou), v československej armáde (kde sa rozhodol odísť od pechoty k letectvu a vymeniť pohodlnú štábnu kanceláriu za kokpit lietadla) alebo v britskom Kráľovskom letectve (kde presadil vznik samostatných československých perutí ). Kým britský kráľ ocenil jeho činnosť vymenovaním do hodnosti maršala, komunistický režim ho chcel poslať na popravisko, a nakoniec mu „iba" pripravil dlhoročné väzenie.

„Dominantnú časť lícovej strany dukáta zaberá portrét Karola Janouška inšpirovaný fotografiami z vrcholného obdobia jeho vojenského poslania. Pohľad privretých očí, zvyknutých sledovať vzdušný priestor, ktorý je symbolizovaný matnými a lesklými pásmi na pozadí portrétu, sa stáča doľava a predznamenáva tak osud, ktorý Karlovi Janouškovi pripravila pofebruárová ľavicová totalita," vysvetľuje autor dukáta akad. sochár Jiří Dostál. Reverzná strana potom predkladá siluetu stíhacieho lietadla a rad zvislých liniek, ktoré evokujú mreže komunistického väzenia.

Neoddeliteľnou súčasťou emisie je výpravné balenie v podobe knižky, ktorá obsahuje tematický text historika PhDr. Petra Kouru, Ph.D.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31331-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...