Česká republika dala svetu dolár. Jeho predchodcami sú slávne jáchymovské toliare

20.4.2023

Vďaka svojej kvalite sa naše pôvodné mince stali prvými, s ktorými sa obchodovalo vo veľkom. Kto by si bol pomyslel, že v malej krajine, ako je tá naša, vznikne názov pre menu používanú na celej planéte. Samozrejme, keď sa povie slovo dolár, všetkým sa automaticky vybaví ten najpoužívanejší: americký dolár. Jeho história však napodiv siaha až k nám.

Skúsme to zhrnúť: Americký dolár je najpoužívanejšou menou medzinárodných finančných transakcií. Na svetových trhoch ho nájdete pod skratkou USD. Mnohé štáty majú americké doláre vo svojich bankových rezervách už od druhej svetovej vojny, buď spolu so zlatom alebo samostatne. Viac ako 60 percent svetových finančných rezerv je držaných v dolároch.

Neprehliadnite: Radšej investovať do zlata alebo do striebra?

Svetová mena

Hranice Spojených štátov už americký dolár samozrejme prekročil. Viac ako šesťdesiat svetových krajín priamo viaže hodnotu svojej vlastnej meny na USD. S ním môžete prakticky platiť kdekoľvek - aj tam, kde by ste to rozhodne neočakávali, napríklad v Severnej Kórei. V polovici prvej dekády 21. storočia bolo vo svete v obehu približne 700 miliárd amerických dolárov, pričom celé dve tretiny putujú mimo USA. To je však spôsobené hlavne už spomínanými bankovými rezervami.

Zhrnuté a dobre, keď sa povie dolár, americká mena nám príde na mysli ako prvá. Avšak faktom je, že na svete existuje celkom dvadsaťdva rôznych platidiel s týmto názvom.

Určite ste už počuli o kanadskom dolári, austrálskom dolári alebo novozélandskom dolári. Cestovateľsky zdatnejší Slováci sa mohli stretnúť napríklad aj s dolárom Šalamúnových ostrovov, brunejským dolárom, ktorému sa tiež hovorí ringgit, alebo s východokaribským dolárom, platidlom ostrovných štátov ako Grenada, Antigua a Barbuda alebo Svätá Lucia. Nejaký druh dolára sa používa ako platidlo takmer vo štyridsiatich svetových krajinách a na štyroch z siedmich kontinentov.

Ako sa mohol stať z Joachmisthalera dolár?

Zhrnutím toho všetkého, dolár je najčastejším označením meny vôbec. A pritom tento názov bol inšpirovaný našou pôvodnou menou z jachymovského striebra: Joachmisthaler, skrátene thaler alebo po slovensky - tolar. Kľúčom k úspechu tohto názvu bolo niečo, na čo môžeme ako český národ byť hrdí: bola to legendárna kvalita a čistota strieborných mincí.

Vzhľadom na to, že sa z Čiech smelo striebro vyvážať iba vo forme mincí, rýchlo sa jachymovské tolary rozšírili po celom európskom trhu. Boli to prvé mince, s ktorými sa obchodovalo vo veľkom. Táto mena bola známa tým, že sa jej čistota a hmotnosť nemenili.

Ostatní výrobcovia skoro začali napodobňovať tieto obľúbené mince. Pôvodný význam slova "tolar" sa nakoniec začal rozširovať a nakoniec sa z neho stal všeobecný výraz označujúci kvalitnú striebornú mincu. Český tolar, nemecký taler, maďarský tallér, taliansky tallero a dokonca aj holandský daler, z ktorého nakoniec vznikol slávny americký dolár prostredníctvom komolenia.

Zelená bankovka a jej strieborná predná strana

Súčasným Američanom sa pri zmienke o dolároch prirodzene vybaví ich legendárna zelená papierová bankovka. Na samom začiatku svojej slávnej kariéry najvýznamnejšej svetovej meny však malo ich platidlo - rovnako ako naše slávne toliare - tiež rovnakú podobu: zákon o minciach z 2. apríla 1792 definuje americký dolár ako striebornú mincu určenej hmotnosti, ktorú razí národná mincovňa. Táto minca mala na averze postavu znázorňujúcu Slobodu a na reverze slávneho amerického orla.

V súčasnosti sa dolárové mince v Spojených štátoch už vôbec nerobia, s výnimkou pamätných mincí. Ešte väčší záujem však vzbudzujú tie historické. Absolútny rekord drží strieborný dolár Flowing Hair, ktorý väčšina odborníkov považuje za prvú mincu svojho druhu vyrazenú v americkej mincovni. Za mincu z roku 1974 zaplatila spoločnosť Legend Numismatics na aukcii desať miliónov súčasných dolárov, čo je v prepočte približne 190 miliónov korún.

Tento legendárny dolár však nedosahuje rovnakú kvalitu (z hľadiska rýdzosti a hmotnosti) ako peniaze, ktorých meno nesie. Američania totiž pri určovaní hmotnosti a rýdzosti prvých dolárov vychádzali z hodnoty španielskych dolárov. Takže zatiaľ čo strieborný dolár Flowing Hair vážil 26,96 gramu a obsahoval 90 % striebra, Jachymský dolár vážil o 2,27 gramu viac a obsahoval takmer 94 % striebra. To však môžeme Američanom odpustiť. Žiadne mince ľudovo nazývané toliare nemali takú vysokú hodnotu a kvalitu. Iba tie pôvodné - naše.

Česká mincovna
Loading...