Alfréd Veľký - 1 150. výročie korunovácie

Alfréd Veľký - 1 150. výročie korunovácie

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2021
Cena
20,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku 2021, keď uplynulo 1150. výročie korunovácie Alfréda Veľkého, vyrazila britská mincovňa The Royal Mint tematickú pamätnú mincu.

V 9. storočí nášho letopočtu bolo územie
Anglicka rozdrobené na niekoľko nezávislých anglosaských kráľovstiev. Najvýznamnejším a najbohatším z nich bolo Wessex, ktoré sa rozkladalo na juhozápade a ktorému vládol Alfréd zvaný Veľký. Kráľ svoje priezvisko nezískal náhodou – bol totiž symbolom anglického vzdoru proti divokým Vikingom, ktorí nejednotnú krajinu nehanebne drancovali. Sprvu sa zdalo, že škandinávskych nájazdníkov nie je možné poraziť – dokonca sa im podarilo zabiť severoumbrijského kráľa Aellu a východoanglického kráľa Edmunda –, ale Alfréd vytrval a nad armádou krvilačných pohanov zvíťazil. Do histórie sa však zapísali aj jeho ďalšie skutky: Podporoval školstvo, obchod a remeslá. Stal sa otcom anglického námorníctva. Zdokonaľoval právny systém, zaslúžil sa o ustálenie anglosaského jazyka a prekladal význačné latinské diela. Zakladal kupecké osady, ktoré sa stali centrami kultúry a vzdelanosti – napríklad Oxford, ktorý je dodnes sídlom svetoznámej univerzity…

Reverzná strana mince, ktorú spracoval sochár
John Bergdahl, je inšpirovaná takzvaným Alfrédovým klenotom, ktorý je unikátnym dokladom zručnosti anglosaských šperkárov v 9. storočí. Opis uvádza kráľovo meno ALFRED THE GREAT a výročné roky 871 – 2021. Averzná strana mince je potom venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľovnej Alžbety II., textu ELIZABETH II D G REG FID DEF (Alžbeta II., z Božej milosti kráľovná, ochrankyňa viery) a nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP).

Pamätná minca vyrazená z
bežných kovov je uložená do špeciálneho balenia, ktoré slovom a obrazom približuje význam Alfréda Veľkého (v anglickom jazyku).

Špecifikácia

Číslo
84430-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
CuNi
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...