2 Eur slov. minca 2023 - začiatok pošty ťahanej koňmi Viedeň - BA - 200. výr. proof

2 Eur slov. minca 2023 - začiatok pošty ťahanej koňmi Viedeň - BA - 200. výr. proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
október 2023
Emisný náklad
5000 ks
Cena
75,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku 2023 uplynulo 200 rokov od spustenia pravidelnej expresnej pošty na trase Viedeň – Bratislava. Toto výročie pripomína slovenská pamätná minca vyrazená v špičkovej kvalite proof.

Európa sa na začiatku 19. storočia veľmi rýchlo rozvíjala vplyvom priemyselnej revolúcie. Zmeny sa nevyhli ani habsburskej monarchii, ktorej dopravná sieť navzdory intenzívnemu budovaniu spevnených komunikácií zaostávala za potrebami modernej spoločnosti. Nový riaditeľ poštovej správy Maximilian Ottenfeld preto začal s reformou osobnej a poštovej dopravy. Tá spočívala v zavedení pravidelných jázd v pohodlných a dobre odpružených vozoch, ktoré cestovali na poštových trasách aj v noci. Taký „eilpostwagen“, ktorý bol ťahaný štyrmi alebo šiestimi koňmi, dokázal vyvinúť závratnú rýchlosť 12 kilometrov za hodinu. Prvá skúšobná jazda sa uskutočnila v roku 1823 na trase Viedeň–Brno. Pre veľký úspech boli rýchle vozy ešte ten istý rok nasadené na trasách Viedeň – Praha a Viedeň – Bratislava. Z Viedne do Bratislavy voz dorazil za necelých 6 hodín.

Medailérka Mária Poldaufová venovala averznú stranu mince historickému poštovému vozu ťahajúcimi koňmi. Reliéf, ktorý autorka poňala symbolicky a dynamicky, sprevádza texty VIEDEŇ, BRATISLAVA a SLOVENSKO, výročné roky 1823 – 2023 a hviezdy Európskej únie. Reverzná strana potom predkladá všetky náležitosti platnej mince s nominálnou hodnotou 2 €.

Pamätnú mincu z bežných kovov, ktorá je uložená do elegantného etui, vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
85090-811
Autor averzu
Branislav Ronai
Autor reverzu
Branislav Ronai
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Meď
Rýdzosť
750 / 1000
Hmotnosť
8,5 g
Priemer
25,75 mm
Balenie
Modré plastové etui
Česká mincovna
Loading...