Zlatý dukát Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda víťazí proof

Zlatý dukát Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda víťazí proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2022
Cena
430,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Latinské citáty

Zlatý dukát Českej mincovne „Veritas vincit“ z voľného cyklu s názvom Latinské citáty predstavuje originálny darček pre každého, kto si cení pravdu.

„Pravda víťazí“
je historické heslo neodmysliteľne spojené s novodobou československou a českou štátnosťou. Jeho pôvod však siaha až do 15. storočia. V roku 1413 majster Ján Hus, ktorý sa preslávil ako jeden z otcov kresťanskej reformácie, napísal Jánovi z Rejštejna, že „pravda víťazí nad všetkým“ – „super omnia vincit veritas“. V roku 1415 potom z kostnického väzenia odkázal svojim blížnym na Pražskej univerzite nasledujúce: „Stojte v poznanej pravde, ktorá víťazí nad všetkým a silu má až na veky.“ Oddanosť pravde nakoniec stála reformátora život, ale zažala plameň vzdoru, ktorý dal ľudu nádej na zmenu. Husovi verní nasledovníci sa potom riadili heslom „Pravda Božia víťazí“ – „Veritas Dei vincit“. Bojovníci za samostatnosť Československa, ktorí boli stredovekým husitom v mnohom podobní, motto oživili o päť storočí neskôr. Keď sa v roku 1918 Tomáš Garrigue Masaryk vrátil do oslobodenej vlasti, dorazil s vlajkami s nápisom „Pravda víťazí“. Od roku 1920 je toto heslo súčasťou štandardy českých prezidentov, ktorá patrí k oficiálnym štátnym symbolom republiky.

Medailér
Mgr. Petr Horák venoval averznú stranu dukáta heraldickému levovi, ktorý symbolizuje českú štátnosť. Reverzná strana potom pripomína upálenie majstra Jána Husa, ktorého postava je štylizovaná do tvaru husitského kalicha.

Dukát je uložený do
darčekového balenia spolu s prílohou, ktorá slovom a obrazom vysvetľuje pôvod latinského citátu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31756-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...