Zlatý dukát Latinské citáty - Gaudeamus igitur - Radujme sa proof

Zlatý dukát Latinské citáty - Gaudeamus igitur - Radujme sa proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Cena
390,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Latinské citáty

Máte doma študenta alebo absolventa, ktorému chcete venovať vtipný, ale zároveň premyslený talizman? Potom je tu pre vás zlatý dukát Českej mincovne Gaudeamus igitur z darčekového cyklu s názvom Latinské citáty.

„Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus – Radujme sa teda, pokiaľ sme mladí.“
To sú prvé verše známej študentskej hymny. Pieseň dnes znie pri významných akademických príležitostiach, a preto nás prekvapí jej plebejský pôvod. Pôvodne išlo o pijanskú pieseň, ktorá oslavovala najrôznejšie radosti mladosti a študentského života – najmä tie telesné. Pritom však bola ironicky spievaná na veľmi vznešenú melódiu, ktorá vznikla v 13. storočí, pravdepodobne v prostredí Bolonskej univerzity. Latinský text s niektorými germanizmami bol dielom neznámych potulných študentov, ktorí sa v stredoveku živili recitovaním básní a spevom na najrôznejších slávnostiach. Definitívnu verziu vytvoril až nemecký študent teológie a zberateľ študentských piesní Christian Wilhelm Kindleben, ktorý ho publikoval v roku 1781.

„Na averznú stranu
medaily som umiestnil dva rady študentov, ktorí si idú pre diplom. Postavy sú riešené v jednoduchom štýle takzvaných stickmanov, čo vyjadruje môj pohľad na české školstvo, ktoré z nás robí takých robotov bez individuality. Reverzná strana medaily je riešená viac oslavne. Študenti vyhadzujú čapičky do vzduchu, čo znázorňuje koniec jednej životnej etapy a veľký skok do neznáma s veľkou zodpovednosťou. Nad hlavou majú reflektor s lúčmi svetla, vysvetľuje mladý medailér Lukáš Preissler. Ten je študentom na jabloneckej medailérskej škole a striebornú medailu vytvoril ako svoju klauzúrnu prácu.

Dukát je uložený do
darčekového balenia. Jeho súčasťou je príloha, ktorá slovom a obrazom vysvetľuje pôvod latinského citátu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31752-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lukáš Preisler
Autor reverzu
Lukáš Preisler
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...