Zlatý dukát Kult osobnosti - J. F. Kennedy proof
Zlatý dukát Kult osobnosti - J. F. Kennedy proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Kult osobnosti
Na desiatom zlatom dukáte Českej mincovne z cyklu s názvom Kult osobnosti pripomína obdivovanú postavu Johna Fitzgeralda Kennedyho.
John Fitzgerald Kennedy sa narodil do vplyvnej americkej rodiny. Jeho rodičia boli ambiciózni a so svojimi deťmi mali veľké plány. Najväčšie nádeje vkladali do prvorodeného syna, a druhorodený John tak odmalička stál v jeho tieni. Keď zložitý a premýšľavý mladík dospieval, uvažoval, že sa stane učiteľom alebo spisovateľom, ale jeho plány zmenila druhá svetová voja, v ktorej jeho starší brat zomrel. Aj sám John sa, navzdory podlomenému zdraviu, zúčastňoval bojov a v Pacifiku sa ukázal ako nefalšovaný vojnový hrdina. Po skončení vojny sa začal venovať politike – stal sa kongresmanom a potom senátorom za Demokratickú stranu. Na svoju lásku k literatúre však nezabudol a za svoju knihu Profil odvahy získal Pulitzerovu cenu. Jeho politická hviezda stúpala, až sa v roku 1961 stal 35. prezidentom Spojených štátov amerických – najmladšou zvolenou hlavou štátu v dejinách krajiny. „Nepýtaj sa, čo môže urobiť tvoja krajina pre teba. Opýtaj sa, čo môžeš ty urobiť pre svoju krajinu,“ vyhlásil pri inauguračnom prejave. Pretože sa tejto vznešenej myšlienky skutočne držal, zaradil sa medzi prezidentov, ktorí najvýznamnejšie ovplyvnili tvár USA. Jeho ekonomická opatrenia odštartovala najdlhšie trvajúci ekonomický rozmach od druhej svetovej vojny. Rovnako podnikol rázne opatrenia v oblasti rovnakých práv. Keď sedel v Bielom dome, prebehla invázia v Zátoke svíň, vyrástol Berlínsky múr, bola zažehnaná karibská kríza, odohrali sa prvé strety vojny vo Vietname a začali sa preteky o dobytie Mesiaca. Vystupoval proti šíreniu jadrových zbraní a snažil sa spomaliť preteky v zbrojení. V súkromí však „JFK“ nebol žiadnym svätcom. Svoju manželku Jackie neustále podvádzal a medzi jeho početnými milenkami sa našli aj známe krásky Audrey Hepburnová, Marlene Dietrichová či Marylin Monroe. V roku 1963 sa začal pripravovať na obhajobu prezidentského postu, ale jeho život tragicky ukončil atentát, ktorý otriasol americkou verejnosťou. Kto a prečo obľúbenú ikonu liberalizmu zastrelil, dodnes nie je jasné, a preto je skon Johna Fitzgeralda Kennedyho predmetom mnohých konšpiračných teórií…
Averzná strana dukáta, ktorá je dielom akademického sochára Jiřího Dostála, predkladá charakteristický portrét Johna Fitzgeralda Kennedyho doplnený o jeho meno a životné dátumy. „Reverznú stranu vodorovne pretína pás nápisu SVOBODA JE NEDĚLITELNÁ… Ide o silný začiatok Kennedyho citátu. Kompozícii zvisle dominuje Socha slobody. Na pozadí je voľne použitá vlajka USA,“ hovorí autor dukáta.
Neoddeliteľnou súčasťou emisie je špeciálna príloha, ktorá ponúka objektívny pohľad na Johna Fitzgeralda Kennedyho očami historika Pavla Kosatíka.