Zlatá uncová investičná minca Tolar - Česká republika 2022 stand čís

Zlatá uncová investičná minca Tolar - Česká republika 2022 stand čís

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
2 416,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tolar Česká republika

K nákupu zlatej mince vám pridáme ďalšiu zlatú mincu zdarma.

Zberateľský variant investičnej mince je uložený do špeciálneho balenia, ktoré je číslované. Emisný náklad tohto variantu má len 500 kusov.

Ako sa z jáchymovských toliarov stali americké doláre?
Tento neuveriteľný príbeh vám pripomenie investičná minca Českej mincovne s ročníkom 2022 vyrazená z jednej trojskej unce rýdzeho zlata.

Hromozvod, lodná skrutka, krvné skupiny, genetika, kontaktné šošovky, kockový cukor či slovo robot – to všetko je dielom našich dômyselných krajanov. Je však málo známym faktom, že Česi svetu dali tiež jeho
najznámejšiu a najuznávanejšiu menu. Ktorá to je? Predsa dolár! Niekde v Texase asi nikto netuší, že korene ich slávneho platidla siahajú do banského mestečka v malej krajine v srdci Európy. Práve preto stojí za to, aby sme si zabudnuté české dedičstvo, ktorého história sa začala písať pred päťsto rokmi, pripomenuli… Jáchymovský toliar bol striebornou mincou, ktorá vznikla v Českom kráľovstve v roku 1520. Mimoriadne kvalitné platidlo sa rozkotúľalo po celej Európe a jeho úspech podnietil razbu mnohých napodobenín. Z českého toliara sa tak stal napríklad holandský daler, ktorým sa platilo okrem iného v amerických kolóniách. Ďalším skomolením českého slova potom vznikol dolár.

Zatiaľ čo reverzná strana mince, ktorá je dielom dizajnéra
Ladislava Vraného a medailéra MgA. Martina Daška, znázorňuje tri jáchymovské toliare, na averze nájdete trojicu amerických dolárov. Konkrétne ide o motív úplne prvých mincí razených Spojenými štátmi v roku 1794, ktoré si od svojho českého prapredka vypožičali nielen meno, ale tiež hmotnosť a rýdzosť použitého kovu. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.

Investujte rozumne, štýlovo a bez DPH!


Príbeh českých toliarov vám podrobne predstaví
populárno-náučný seriál, ktorý vznikol v spolupráci Českej mincovne a spravodajskej televízie CNN Prima NEWS.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76157-650
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek/Ladislav Vraný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek/Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...