Zlatá štvrťuncová minca Vznik kráľovského hlavného mesta Praha - Nové Mesto pražské proof

Zlatá štvrťuncová minca Vznik kráľovského hlavného mesta Praha - Nové Mesto pražské proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
apríl 2019
Emisný náklad
500 ks
Cena
712,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Druhá zlatá minca Českej mincovne z minisérie Vznik kráľovského hlavného mesta Praha je venovaná Novému Mestu.

Názov Nové Mesto môže byť ľahko zavádzajúci - bolo totiž založené už roku 1348, a to samotným Karolom IV. Na jeho území nájdeme mnoho pamätihodností, ktoré ponúkajú prierez českými dejinami. Najstaršie doby pripomína románska Rotunda svätého Longina. Na časy gotiky dávajú spomenúť Jindřišská veža, kláštor Emauzy alebo Kostol Panny Márie Snežnej. Povesťami opradenú éru baroka zastupuje Faustov dom. Národné divadlo a Národné múzeum sú dokladom českej vyspelosti v čase národného obrodenia. Ctitelia prvej republiky môžu obdivovať budovu Legiobanky či palác Adria a nemožno zabudnúť na Václavské námestie s jazdeckým pomníkom svätého Václava, ktorý bol svedkom všetkých prelomových udalostí búrlivého 20. storočia... Nové Mesto však nezamrzlo v čase a nebojí sa odvážnych nápadov - dôkazom je nezameniteľný Tancujúci dom z roku 1996.

Eklektická budova, ktorú jedni obdivujú pre jej unikátne tvary a iní zavrhujú ako urážku historického hlavného mesta, sa stala hlavným motívom reverznej strany mince. Akademický sochár Zbyněk Fojtů ju doplnil latinským opisom NOVA CIVITAS PRAGENSIS (Nové Mesto pražské) a historickým znakom mesta. Averzná strana je spoločná pre celú minisériu a predkladá pražskú siluetu (ohraničenú Pražským hradom a Karlovým mostom) doplnenú nápisom PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava kráľovstva). Averz mince nesie ešte portrét a meno panovníčky Alžbety II., rok emisie mince 2019 a nominálnu hodnotu 1 0 DOLLAR S (NZD) – t. j. atribúty tichomorského ostrova Niue, ktorý Českej mincovni prepožičiava licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Po Starom Meste a Novom Meste pražskom sa na zlatých minciach, ktoré predstavujú prírastok do numizmatickej zbierky či atraktívnu pamiatku na návštevu hlavného mesta, objavia ešte Malá Strana a Hradčany.

Špecifikácia

Číslo
75546-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Zlaté papierové etui alebo Černé kožené etui s farebným poťahom
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...