Zlatá štvrťuncová minca Objavenie Ameriky - Krištof Kolumbus proof

Zlatá štvrťuncová minca Objavenie Ameriky - Krištof Kolumbus proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
741,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Objavenie Ameriky

Na druhej zlatej minci Českej mincovne z minisérie s názvom Objavenie Ameriky pripomína dobrodružstvá janovského moreplavca Krištofa Kolumbusa.

V roku 1451 sa v talianskom prístavnom meste Janov narodil chlapec s menom
Krištof Kolumbus. Po moriach sa plavil už od dvanástich rokov a na obchodných lodiach sa dostal do Portugalska, Anglicka, k brehom Afriky aj na Island. Sníval o tom, že sa vydá neprebádaným západným smerom, dosiahne Číny a Indiu a obopláva svet. Pred ním to nikto neskúsil – zdanlivo nekonečný oceán totiž naháňal hrôzu aj ostrieľaným námorníkom. V snahe získať prostriedky na vysnívanú výpravu Kolumbus oslovil mnoho panovníckych dvorov. Králi Portugalska, Anglicka a Francúzska ho odmietli. Uspel až v Španielsku. Od svojich chlebodarcov toho mnoho nedostal – len finančnú pôžičku a tri lode –, ale konečne mohol vyraziť. Pinta, Niña a Santa María vyplávali 3. augusta 1492 v ústrety Indii, ktorá mala Španielsku poskytnúť nielen bohatstvo v podobe exotického korenia, ale aj nové ovečky do kresťanského stáda. Kolumbus bol nadšený kartograf a navigátor, ale zle spočítal obvod Zeme. Keby tušil, že India je v skutočnosti trikrát ďalej, než predpokladal, nikdy by západným smerom nevyplával. Vtedajšie lode by neuviezli dostatok zásob a všetci jeho námorníci by zomreli. Dňa 12. októbra 1492 však Kolumbus dorazil k neznámemu ostrovu, čo ho utvrdilo v presvedčení, že jeho výpočty sú správne. Predpokladal, že dosiahol východný breh Indie, a preto miestnych obyvateľov nazval Indiáni. V skutočnosti však objavil Bahamy. Napriek tomu, že kontinent, ktorému hovoríme Amerika, poznali už starí Vikingovia, bol to až Kolumbusove výpravy, ktoré vzbudili záujem Európy a viedli k jeho kolonizácii. No napriek tomu bol Kolumbus až do svojej smrti roku 1506 presvedčený, že pristal pri ázijských brehoch…

Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je dielom medailéra
Mgr. Petra Horáka, predkladá portrét Krištofa Kolumbusa z profilu. Mincovú plochu vypĺňajú vlny, na ktorých sa kolíšu tri španielske plachetnice. Vlny, ktoré obklopujú Severnú a Južnú Ameriku, nájdete aj na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus objaviteľských mincí. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022.

Súčasťou balenia je
výpravná brožúra, ktorá slovom a obrazom približuje Kolumbusove cesty do Ameriky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76088-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...