Zlatá poluncová medaila Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof
Zlatá poluncová medaila Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Medaily bankových súťaží 2023
V roku 2023 si pripomíname 100. výročie začiatku pravidelného vysielania Československého rozhlasu. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.
Dňa 18. mája 1923, 20. hodinu a 15 minútu, sa začala pre Čechoslovákov nová éra informovanosti a zábavy. Československo sa stalo iba druhou európskou krajinou, v ktorej sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie, pričom našich priekopníkov predbehla len britská stanica BBC. Záznam premiérového živého vysielania neexistuje, lebo vtedy ešte nebola k dispozícii nahrávacia technika, ale obsah programu je dobre známy. Po krátkom úvodnom slove nasledovali hudobné čísla – československá hymna zahraná na trúbke, vystúpenie huslistu, čelistu, klaviristu aj opernej speváčky. Pridal sa aj zmoknutý štekajúci pes – vysielalo sa totiž v provizórnych podmienkach skautského stanu. Ten bol vztýčený vedľa vysielača v Kbeloch a domovom Radiojournalu sa stal na jeden a pol roka. Vysielanie sa veľmi rýchlo rozvíjalo a okrem hudby ponúkalo spravodajstvo, predpovede počasia, novinky z burzy či rozhlasové hry. V roku 1924 sa uskutočnil prvý živý športový prenos, v roku 1925 potom prvý priamy prenos koncertu Českej filharmónie, bohoslužby a prejavu prezidenta. Vysielalo sa pre nemeckú, maďarskú a rusínsku menšinu a pre zahraničných poslucháčov. Československý rozhlas zasiahol aj do štátotvorných udalostí. Pri Pražskom povstaní v roku 1945 a pri vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 sa stal srdcom odporu proti okupantom a jediným zdrojom objektívnych informácií…
Ako predloha pri razbe pamätnej medaily poslúžil návrh akademického sochára Zbyňka Fojtů. Odborná komisia Českej národnej banky ho vo výtvarnej súťaži ocenila druhým miestom. Zatiaľ čo averzná strana medaily predkladá vysielaciu techniku, reverznej strane dominuje historický stan. Obe strany potom spája motív sústredných kružníc, ktoré symbolizujú rozhlasové vysielanie.
Emisný náklad má len 99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.