Zlatá päťuncová investičná minca Tolar - Česká republika 2023 stand

Zlatá päťuncová investičná minca Tolar - Česká republika 2023 stand

Stav skladu
Do 10 dní
Dátum emisie
máj 2023
Emisný náklad
300 ks
Cena
12 687,70 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tolar Česká republika

Ako sa z jáchymovských toliarov stali americké doláre? Tento neuveriteľný príbeh vám pripomenie investičná minca Českej mincovne s ročníkom 2023 vyrazená z piatich trojských uncí rýdzeho zlata.

Hromozvod, lodná skrutka, krvné skupiny, genetika, kontaktné šošovky, kockový cukor či slovo robot – to všetko je dielom našich dômyselných krajanov. Je však málo známym faktom, že Česi svetu dali tiež jeho najznámejšiu a najuznávanejšiu menu. Ktorá to je? Predsa dolár! Niekde v Texase asi nikto netuší, že korene ich slávneho platidla siahajú do banského mestečka v malej krajine v srdci Európy. Práve preto stojí za to, aby sme si zabudnuté české dedičstvo, ktorého história sa začala písať pred piatimi storočiami, pripomenuli… Jáchymovský toliar bol striebornou mincou, ktorá vznikla v krušnohorskom panstve roku Šlikovcov v roku 1520. Mimoriadne kvalitné platidlo sa z Českého kráľovstva rozkotúľalo po celej Európe a jeho úspech podnietil razbu mnohých napodobenín. Z Maďarska poznáme skomolený tallér, z Poľska talar, z Grécka tàliro, z Talianska tallero, z Perzie dare, z Islandu dalur a z Nórska, Švédska, Dánska a Holandska daler. Práve holandské platidlá sa vďaka rozmachu medzinárodného obchodu v 17. a 18. storočí rozšírili do celého sveta. Holandskými mincami sa platilo napríklad na Blízkom východe, v Indonézii alebo v holandskej kolónii v Novom svete, z ktorej sa neskôr stal New York. A odtiaľ bol len krôčik k povestnému doláru – holandská výslovnosť slova daler je totiž nápadne podobná anglickej výslovnosti slova dolar.

V Českej mincovni sa k odkazu jáchymovských mincmajstrov hrdo hlásime. Je príhodné, že popri minciach s nominálnou hodnotou v korunách razíme aj dolárové mince – novozélandské, fidžijské či samojské. Po päťsto rokoch sa tak kruh uzatvoril a doláre sa vrátili tam, odkiaľ vzišli… Zatiaľ čo reverzná strana mince, ktorá je dielom dizajnéra Ladislava Vraného a medailéra MgA. Martina Daška, znázorňuje tri jáchymovské toliare, na averze nájdete trojicu amerických dolárov. Konkrétne ide o motív úplne prvých mincí razených Spojenými štátmi v roku 1794, ktoré si od svojho českého prapredka vypožičali nielen meno, ale tiež hmotnosť a rýdzosť použitého kovu. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 250 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Investujte múdro, štýlovo a bez DPH! V našej ponuke nájdete aj ďalšie varianty investičnej mince Toliar vyrobené zo zlata aj striebra. To vám umožní jednoducho regulovať, koľko finančných prostriedkov uložíte do drahých kovov.

Príbeh o tom, ako sa z jáchymovských toliarov stali americké doláre, pripomína nielen rad investičných mincí, ale aj populárno-náučný seriál, ktorý vznikol v spolupráci Českej mincovne a spravodajskej televízie CNN Prima NEWS. Nájdete ho na špeciálnom webe: www.odtolarukdolaru.cz

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76395-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
250 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
155,5 g
Priemer
50 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...